Lech Marek Szabłowski otrzymał Odznakę Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego. Wyróżnienie wręczył Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.
96 osób odebrało Odznaki Honorowe za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego. Zostały wręczone podczas uroczystości z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego.
Wśród wyróżnionych jest starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski. Medal odebrał on z rąk szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, który w okolicznościowym przemówieniu nawiązał do tego, co dzieje się aktualnie w Ukrainie.
- To, co robiliście w ostatnich miesiącach na rzecz uchodźców z Ukrainy, było wspaniałe. Gdyby nie takie osoby jak Wy, które potrafiły skoordynować pracę tysięcy wolontariuszy, nie byłoby tego efektu. Z dnia na dzień pojawiły się u nas setki, a później miliony uchodźców z Ukrainy. To byli ludzie, którym trzeba było okazać empatię, zapewnić pierwszy posiłek i dach nad głową. To się udało dzięki naszym obywatelom i dzięki Wam.
Reklama
Natomiast wiceminister Paweł Szefernaker wręczył samorządowcom dyplomy potwierdzające nadanie wyróżnienia.
Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego została ustanowiona rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 czerwca 2015 r. Nadaje ją minister spraw wewnętrznych i administracji za szczególne zasługi na rzecz samorządu, np. za szczególne zasługi w działalności w jednostkach samorządu terytorialnego oraz ich związkach i stowarzyszeniach.
Przypomnijmy, że kilka dni temu wyróżniona została także Maria Dziekońska - wicestarosta łomżyński. Maria Dziekońska odebrała Srebrny Krzyż Zasługi z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, za osiągnięcia w pracy na rzecz samorządu terytorialnego w Polsce. Więcej: Maria Dziekońska odznaczona przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi