Reklama

Startują pierwsze centra obsługi

01/09/2015 08:30

1 września Administracja Podatkowa uruchamia centra obsługi. W woj. podlaskim takie centra powstaną w Urzędach Skarbowych w Łomży i w Suwałkach. To nowe udogodnienie, dzięki któremu podatnicy będą mogli załatwić swoje sprawy nie tylko we własnym urzędzie skarbowym. 

Dotychczas podatnik mógł załatwiać sprawy tylko w swoim urzędzie skarbowym, w zależności od miejsca zamieszkania lub siedziby. Było to szczególnie uciążliwe dla tych, którzy pracują lub studiują z dala od domu. Uzyskanie np. zaświadczenia wymagało nawet kilkusetkilometrowej podróży. Od września, wystarczy wizyta w jednym z 50 centrów obsługi. W woj. podlaskim będą one w Urzędzie Skarbowym w Łomży i w Suwałkach.

W centrach obsługi pracownicy Administracji Podatkowej będą przyjmować podania i deklaracje, wydawać zaświadczenia, informować podatników o ich prawach i obowiązkach.

Reklama

Centra ułatwią przedsiębiorcom, szczególnie tym najmniejszym, dostęp do usług Administracji Podatkowej, Służby Celnej oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oprócz skorzystania z usług świadczonych dotychczas przez urzędy skarbowe przedsiębiorcy będą mogli m.in.: złożyć deklaracje uproszczone z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U od samochodów osobowych lub pobrać potwierdzenie zapłaty akcyzy, złożyć dokumenty ubezpieczeniowe (zgłoszeniowe i rozliczeniowe).

Na stanowiskach komputerowych w centrach obsługi podatnicy będą mieli dostęp do portalu podatkowego Ministerstwa Finansów, ePUAPu w ramach którego mogą uzyskać podpis elektroniczny w formie profilu zaufanego oraz złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG).

Reklama

Sposób działania centrów będzie zestandaryzowany co oznacza, że podatnicy w każdym z nich będą mogli skorzystać z takich samych rozwiązań i być obsłużeni według jednakowych standardów.

Centra obsługi to jedno z wielu nowych rozwiązań wdrażanych przez Administrację Podatkową w ramach Systemu Obsługi i Wsparcia Podatnika. W przyszłości planowane jest utworzenie kolejnych centrów oraz ciągły rozwój świadczonych przez nie usług.

Ponadto, mikroprzędsiębiorca, będący podatnikiem urzędu skarbowego, w którym utworzono centrum obsługi, już od 1 września będzie mógł skorzystać z kolejnej nowej usługi wdrażanej w Administracji Podatkowej – asystenta podatnika.

Reklama

Obsługa podatnika rozpoczynającego działalność gospodarczą przez asystenta podatnika, obejmować będzie przede wszystkim udzielanie informacji w zakresie wypełniania deklaracji podatkowych (także składanych elektronicznie), udzielanie pomocy i wsparcia w konkretnych sprawach podatnika, przekazywanie informacji na temat przepisów prawa podatkowego (w tym uprawnień przysługujących podatnikom).

Ponadto, asystent podatnika będzie udzielał informacji spoza zakresu działania urzędu skarbowego, dotyczących ubezpieczeń społecznych czy też podatku akcyzowego. Czynności wykonywane przez asystenta podatnika nie będą stanowiły doradztwa podatkowego.

Reklama

Asystent podatnika wyznaczany jest na wniosek podatnika, przez naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawach podatku dochodowego, w terminie trzech dni roboczych od dnia otrzymania wniosku podatnika, rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej jako mikroprzedsiębiorca. Asystent podatnika będzie realizował swoje zadania przez okres nie dłuższy niż 18 miesięcy od dnia wydania podatnikowi potwierdzenia nadania numeru identyfikacji podatkowej.

Od 1 stycznia 2016 r. asystenci pojawią się we wszystkich urzędach skarbowych.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości