Wykonawca sieci w ramach projektu "Stop wykluczeniu cyfrowemu w mieście Łomża" bardzo szybko zareagował na dzisiejszy komunikat przesłany z ratusza i odpowiedział na sformułowane w nim zarzuty w piśmie przesłanym do lokalnych mediów. Jego treść również publikujemy w całości.
Szanowni Państwo,
Z przykrością informuję, że wiadomości zawarte w treści niniejszej notatki w zakresie zarzutów do wykonawcy sieci, tj. Eltel Networks S.A. oraz oficjalnego podwykonawcy Sotronic Sp. z o.o. są nieprawdziwe.
Po zmianie władz Miasta Łomża jesienią ubiegłego roku, zakończony już prawie projekt (wybudowana była i odebrana cała infrastruktura sieciowa i aktywna – Miasto również dokonało za nią zapłatę po podpisaniu bezusterkowych protokołów odbioru – pozostały jedynie do podłączenia osoby wykluczone (do dzisiaj miasto nie dostarczyło pełnej listy takich osób)) – został w świadomy sposób torpedowany przez „nowe" władze. Cel tych destrukcyjnych i absurdalnych działań chyba nikomu, poza ich autorami (włodarzami Miasta) jest nieznany. W efekcie Miasto uchylało się zarówno od zapłaty za wykonane prace, jak i działając kompletnie destrukcyjnie, odmówiło podpisania aneksu wydłużającego termin podłączenia beneficjentów ostatecznych, których listy samo nie dostarczyło (w domyśle, samo było winne opóźnieniu). Kompletna ignorancja Prezydentów Chrzanowskiego i Garlickiego, mimo dziesiątek prób polubownego rozwiązania konfliktu przez Wykonawców doprowadziła do sytuacji, kiedy Miasto NA WŁASNE ŻYCZENIE, obciąży podatników Łomży kwotą co najmniej 6,5 mln złotych (taka jest przybliżona kwota dofinansowania) – nie licząc odsetek i odszkodowań, o które z pewnością będziemy się ubiegać. Wbrew temu, że jako przedsiębiorcy byliśmy wielokrotnie ignorowani, lekceważeni i odmawiano nam zapłaty za rzetelnie wykonane prace, do dzisiaj utrzymujemy wybudowaną przez nas sieć, która działa poprawnie (w kolejnym mailu prześlę Państwu dowody na to).
Kontrola przeprowadzona przez jednostkę finansującą, w której braliśmy aktywny udział, (wg. deklaracji ustnej z czasu kontroli), nie widzi żadnych poważnych uchybień ze strony Wykonawców, za to niezwykle poważne uchybienia za strony Władz Miasta i w zasadzie wyłącznie z czasów „zarządzania" Panów Chrzanowskiego i Garlickiego. Najprawdopodobniej w ciągu najbliższych kilku dni dostępny będzie raport pokontrolny, a analiza stanu prac i postawy Władza Miasta z najprawdopodobniej w efekcie doprowadzi zarówno do utraty dofinansowania jak i do procesu sądowego z wykonawcami, pogłębiającego straty Miasta. Ze swojej strony podejmowaliśmy dziesiątki prób polubownego zakończenia sporu. Spisane nawet projekty porozumień były potem ignorowane przez miasto. Najprawdopodobniej złożymy również zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstw prze Prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, Zastępcy Prezydenta Andrzeja Garlickiego i byłej już Naczelnik Anny Kadłubowskiej.
Podsumowując mogę stwierdzić, że mamy do czynienia z kompletnie nieracjonalna postawą „szkodnictwa społecznego". Panowie Prezydenci przez swoje irracjonalne działania nie tylko narażają polskie przedsiębiorstwa na kilkusettysięczne straty, ale jednocześnie na 7-8 milionowe straty samego Urzędu, na czele którego stoją. Nie ryzykują przecież pieniędzmi swoimi, ale swoich wyborców – Mieszkańców Łomży. Projekt, który w ponad 90% był bezusterkowo odebrany i rokował na zakończenie w okolicach maja (mimo skrajnej nieporadności UM Łomża w dziedzinie rekrutacji BO), zakończy się porażką. Polskie firmy nie otrzymają pełnej należnej im zapłaty, a Mieszkańcy Łomży dopłaca do nieodpowiedzialnych wybryków swoich „wybrańców".
Służę Państwu kompletem korespondencji i wszelkimi informacjami potwierdzającym powyższe słowa.
Pozdrawiam
Witold Borowski

Zrzut z ekranu testu / informacji o funkcjonowaniu sieci przesłany przez przedstawiciela firmy Sotronic