Szefowie resortów spraw wewnętrznych Polski, Litwy, Łotwy i Estonii wzywają Łukaszenkę do usunięcia z terenów Białorusi "Wagnerowców", a także do "wycofania wszystkich nielegalnych migrantów z terenów przygranicznych i odesłania ich do krajów pochodzenia". Nie wykluczają też zamknięcia przejść granicznych.
W Warszawie odbyło się spotkanie konsultacyjne ministrów spraw wewnętrznych Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Szefowie resortów wydali oświadczenie, w którym poruszają niezbędne kwestie, aby ustabilizować sytuację na granicy z Białorusią:
Oświadczenie Ministrów Spraw Wewnętrznych Polski, Litwy, Łotwy i Estonii po spotkaniu konsultacyjnym w Warszawie
Uwzględniając obawy związane z bezpieczeństwem regionalnym, Ministrowie Spraw Wewnętrznych Polski, Litwy, Łotwy oraz Estonii spotkali się dziś, 28 sierpnia br. w Warszawie, aby wspólnie ocenić bieżącą sytuację dotyczącą bezpieczeństwa na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej z Białorusią i Rosją.
Od połowy 2021 roku cztery państwa stoją w obliczu bezprecedensowej presji nielegalnej migracji, wywołanej i sztucznie podtrzymywanej przez reżim białoruski, wyraźnie wspierany przez Rosję. Ten atak hybrydowy poprzedził rozpoczęcie działań wojennych przeciwko Ukrainie. Obecnie szlak sztucznej migracji wiodący przez Białoruś służy Rosji do dalszych prób destabilizacji naszych społeczeństw i całej Unii Europejskiej.
Dzięki zdecydowanym działaniom rządów państw regionu, skutecznie minimalizujemy presję migracyjną i chronimy zewnętrzną granicę UE. Nadal wspólnie monitorujemy sytuację na granicy z Białorusią oraz Rosją i mamy świadomość, że oba te państwa mogą organizować prowokacje graniczne.
Podkreślamy, że działania podejmowane przez Rosję i współpracującą z nią Białoruś traktujemy jako próby intencjonalnej destabilizacji sytuacji w regionie. Deklarujemy z całą stanowczością, że wspólnie będziemy się temu przeciwstawiać. Nasza odpowiedź będzie wspólna, zdecydowana i odpowiednia do bieżącej sytuacji – aż po możliwość dalszej izolacji obu reżimów przez zamknięcie przejść granicznych. Jesteśmy zdeterminowani, by bronić granic demokratycznego świata, pozostawiając dostęp do naszych terytoriów dla opozycjonistów białoruskich.
W związku z tym wzywamy reżim białoruski do usunięcia grupy „Wagnera” z terenów Białorusi, wycofania wszystkich nielegalnych migrantów z terenów przygranicznych i odesłania ich do krajów pochodzenia.
Niniejszym potwierdzamy, że zapewnienie bezpieczeństwa na zewnętrznej granicy UE z Rosją oraz Białorusią to jeden z głównych priorytetów rządów naszych państw. Zaznaczamy, że współpraca między Polską, Litwą, Łotwą i Estonią w tym zakresie jest dla nas ważna i będzie rozwijana.
Mariusz Kamiński Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Rzeczypospolitej Polskiej
Agnė Bilotaitė Minister Spraw Wewnętrznych Republiki Litewskiej
Māris Kučinskis Minister Spraw Wewnętrznych Republiki Łotewskiej
Lauri Läänemets Minister Spraw Wewnętrznych Republiki Estońskiej
Z danych Podlaskiego Oddziału SG wynika, że podczas minionych trzech dni (25-27.08.2023 r.) odnotowano 147 prób nielegalnego przekroczenie polsko – białoruskiej granicy.
Źródło: MSWiA / oprac. mylomza