Teatr Lalki i Aktora w Łomży będzie współprowadzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co umożliwi stabilne finansowanie tej instytucji z budżetu centralnego, w tym również przydzielanie jej dotacji celowych i inwestycyjnych. Zapewnieni to naszej lokalnej instytucji kultury lepsze perspektywy rozwojowe.
Do podpisania umowy o współprowadzeniu Teatru Lalki i Aktora przez MKiDN oraz Miasto Łomża doszło w dniu dzisiejszym. Łącznie w ciągu ostatnich 8 lat resort kultury objął współprowadzeniem ponad 60 instytucji kultury. Warto wspomnieć, że TLiA jest już drugą taką instytucją w Łomży. Pierwszą jest już od dawna, bo od 2018 r. Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego.
Zgodnie z umową o współprowadzeniu Teatru Lalki i Aktora w Łomży, Miasto Łomża zobowiązało się do wspierania Teatru kwotą co najmniej 2 300 000 zł, natomiast Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma przekazywać środki w wysokości nie mniejszej niż 500 000 zł rocznie. Umowa obowiązuje do 31 grudnia 2026 roku z możliwością przedłużenia na kolejny okres.
Na skutek jej podpisania możliwe będzie stabilne finansowanie teatru z budżetu centralnego, a także przydzielanie mu dotacji celowych i inwestycyjnych. Instytucja będzie również miała zdecydowanie lepsze perspektywy rozwoju, co na pewno pozytywnie przełoży się na poziom organizowanych przez nią wydarzeń kulturalnych.
źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
źródło zdjęć: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego