Reklama

To było podpalenie? Jest ekspertyza w sprawie pożaru przy Al. Legionów

22/05/2025 11:39

Łomża, 1 marca 2025 roku. W środku nocy wybuchł potężny pożar przy Al. Legionów. Ogień błyskawicznie objął budynki NeroHome i Garage Grill & Bar. Strażacy walczyli z żywiołem przez wiele godzin. Ewakuowano okolicznych mieszkańców. Straty liczone są w milionach złotych.

Dziś już wiadomo: to nie był przypadek. Biegły z zakresu pożarnictwa wydał opinię.

- Biegły z zakresu pożarnictwa stwierdził, że najbardziej prawdopodobną przyczyną powstania pożaru obiektów na posesjach w Łomży przy Al. Legionów 141 i 141 H było podpalenie - informuje nas zastępca Prokuratora Okręgowego w Łomży, rzecznik prasowa prokurator Dorota Leszczyńska.

Śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Łomży trwa, ale nie ma jeszcze postawionych zarzutów. Sprawa jest w fazie in rem – prokuratura ustala szczegóły zdarzenia i tożsamość sprawcy.

Reklama

Ekspertyza wskazuje, że ogień pojawił się wewnątrz tzw. „blaszaka” przylegającego do warsztatu samochodowego. W środku znajdowało się dużo łatwopalnych materiałów – drewno, elementy tapicerskie. Warunki sprzyjały rozprzestrzenianiu się ognia: układ dachu i nagromadzenie palnych przedmiotów stworzyły idealne warunki dla żywiołu.

Do wywołania pożaru wystarczyło punktowe źródło ognia – zapałka, zapalniczka, być może użyto też łatwopalnego płynu. Nie znaleziono natomiast śladów substancji mogących doprowadzić do samozapłonu.

Reklama

Według opinii biegłego, pożar nie zagrażał bezpośrednio życiu ludzi, ale stworzył poważne zagrożenie dla mienia w dużej skali. W związku z tym postępowanie prowadzone jest w kierunku przestępstwa z art. 163 §1 pkt 1 Kodeksu karnego, czyli sprowadzenia pożaru zagrażającego mieniu wielkiej wartości, za co grozi do 10 lat więzienia.

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 22/05/2025 17:54
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama