Totalne przyspieszenie z koleją w Łomży. Do Warszawy pojedziemy już w 2026 roku?

03/09/2024 19:11

Sprawa połączeń kolejowych w Łomży, która od lat budziła emocje, wreszcie ruszyła z miejsca. Wiceminister infrastruktury, Piotr Malepszak, publicznie ogłosił, że Łomża już w 2026 roku stanie się beneficjentem przywrócenia po 33 latach połączeń kolejowych. To trzy lata wcześniej niż przewidywał lipcowy przetarg w ramach Programu Kolej+ realizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., który pierwotnie zakładał zakończenie prac dopiero w 2029 roku.

Szybszy powrót pociągów do Łomży

Wiceminister Malepszak powiedział, że Łomża doczeka się połączeń znacznie szybciej niż zakładano. Ostatni pociąg odjechał z Łomży w 1993 roku, a jego powrót, początkowo planowany na 2029 rok, teraz ma nastąpić już w 2026 roku. To oznacza, że mieszkańcy Łomży za niecałe dwa lata będą mogli podróżować do Warszawy oraz innych miast w Polsce.

Przetarg i zmiany w specyfikacji

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zmieniły wczoraj specyfikację warunków zamówienia dla przetargu: Zaprojektowanie i wykonanie robót dla projektu pn.: ,,Stworzenie ciągu komunikacyjnego Łomża – Białystok poprzez rewitalizację wraz z elektryfikacją linii kolejowej nr 49 Łomża – Śniadowo oraz elektryfikacja i odbudowa infrastruktury obsługi pasażerskiej na linii kolejowej nr 36 na odcinku Śniadowo – Łapy" realizowanego w ramach Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej+ do 2029 roku.”

W zmienionym przetargu wykonawca zobowiązany jest wykonać zakres podstawowy na linii nr 49  w 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Co oznacza przyspieszenie realizacji prac na odcinku Łapy – Śniadowo – Łomża. W ramach tego przetargu zakończenie prac na odcinku nr 49 Łomża – Śniadowo przewidziane jest na końcówkę 2026 roku. W tym czasie linia nr 36 Śniadowo – Łapy będzie jeszcze w remoncie, co może opóźnić połączenie z Białymstokiem.

Centralny priorytet – połączenie z Warszawą

Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że władze centralne kładą duży nacisk na szybkie połączenie Łomży z Warszawą. Zapewnia to co najmniej jedno połączenie intercity dziennie.

W sprawę przyspieszenia inwestycji zaangażowała się posłanka Alicja Łepkowska-Gołaś, która intensywnie naciskała na rzecz tego projektu, odbywając szereg spotkań w Ministerstwie Infrastruktury oraz liczne rozmowy kuluarowe w Sejmie.

- To był silny lobbing posłanki, której zależy na kolei - mówi o swoich działaniach Alicja Łepkowska - Gołaś. - Połączenie Warszawa - Łomża chcemy zrobić w ramach działań "Polska w 100 minut" - dodaje.

Łomża bez „pisowskiej" szprychy

- Oni sprzedali marzenia wiedząc, że Łomża i okolice chcą mieć kolej, bo nie mamy jej i jesteśmy wykluczeni komunikacyjnie. Opowiadali bajki, ale nie miały one przełożenia na realne działania  - mówi o wcześniejszych planach ówczesnego rządu Prawa i Sprawiedliwości, który twierdził, ze wybuduje szprychę kolejową z Warszawy przez Łomżę do Giżycka.

 

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 05/09/2024 11:11

Najnowsze rolki



Najnowsze wiadomości