Reklama

Trwają obchody Święta Wojska Polskiego [FOTO]

15/08/2015 10:12

Dziś kolejny dzień obchodów Święta Wojska Polskiego. Trwają one już trzeci dzień, ale właściwe święto przypada właśnie dzisiaj. Przed pomnikiem Żołnierzy 33. Pułku Piechoty na Placu Papieża Jana Pawła II kwiaty złożyli przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich, służby mundurowe i kombatanci.

Po żłożeniu kwiatów delegacje przeszły do katedry, gdzie została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wojska Polskiego. Po mszy, o godz. 11.00, na Starym Rynku rozpoczął się koncert Międzynarodowej Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Wersalinka”. Natomiast w samo południe na cmentarzu przy ul. Kopernika zapłonęły znicze na żołnierskich mogiłach.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia, w rocznicę - stoczonej podczas wojny polsko-bolszewickiej - Bitwy Warszawskiej z 1920 r.  Bez „Cudu nad Narwią” nie byłoby „Cudu na Wisłą” mawiał ponoć marszałek Józef Piłsudski.  Od 28 lipca do 2 sierpnia 1920 roku 700 żołnierzy zapasowego batalionu 33. pułku piechoty, dowodzonych przez kapitana Mariana Raganowicza i wspieranych przez bohaterskich mieszkańców Łomży i okolicznych wsi, powstrzymywało aż 12 sowieckich dywizji przed dalszym pochodem Armii Czerwonej na zachód Europy. 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości