Pół punkta zabrakło Łomży i miastom współpracującym do zakwalifikowania się do projektu Summa, który zakładał rozwój ekologicznego transportu miejskiego. O dotację starało się dwadzieścia krajów Unii Europejskiej.
Do projektu Summa- Zrównoważona Mobilność w małych i średnich miastach Łomża przystąpiła we współpracy z miastem Donostia San Sebastian z Hiszpanii (które złożyło do Komisji Europejskiej wniosek o dofinansowanie projektu), oraz włoskim Treviso i miejscowością Karlove Vary z Czech.
- Dla naszego miasta głównym celem tego projektu był rozwój zrównoważonego transportu miejskiego w Łomży- informuje Łukasz Czech z Wydziału Organizacji i Obsługi Urzędu Miasta w Łomży.
Łomża chciała m.in. zmniejszyć wykorzystanie w komunikacji samochodów prywatnych, a wypromować ekologiczniejszy transport miejski oraz poprawić ścieżki rowerowe. Zmienić miało się też zarządzanie mobilnością w mieście.
Wartość wspólnego projeku wyniosła 12,6 mln euro, z czego Łomżę zaproponowane rozwiązania kosztowałyby 2,9 mln euro. Na ponad połowę tej sumy miasto miało dotać dotację.
Niestety, projektowi opracowanemu przez Łomżę i inne miasta Unii zabrakło pół punkta- zdobyliśmy 9,5 pkt na 10 możliwych.
- Nie rezygnujemy z tego projektu i już zgłosiliśmy akces do przyszłorocznego naboru. Wykorzystując zdobyte doświadczenie, chcemy jeszcze lepiej przygotować się do jego realizacji - mówi wiceprezydent Beniamin Dobosz.