Reklama

Umowa w sprawie Akademii piłkarskiej podpisana [FOTO i VIDEO]

23/09/2014 11:06

Jak informowaliśmy wczoraj, dziś w ratuszu doszło do podpisania umowy pomiędzy miastem Łomża a Polskim Związkiem Piłki Nożnej w sprawie utworzenia w Łomży Akademii Młodych Orłów. Ze strony miasta podpis pod umową złożył prezydent Mieczysław Czerniawski. PZPN reprezentowany był przez prezesa Podlaskiego Związku Piłki Nożnej Witolda Dawidowskiego i jego zastępcę Antoniego Plonę.

- Ja zawsze powtarzam, że chcąc mieć silną drużynę seniorów, to musimy stawiać na młodzież. Oczywiście jest to realizowane w Łomży, bo drużyna juniorów spisuje się znakomicie ale to, co dzisiaj zaistnieje, Akademia Młodych Orłów, to jest sięgnięcie do korzeni. Podjąłem decyzję o podpisaniu tej umowy z radością, gdyż to nie będzie klub sportowy. Akademia ta będzie funkcjonować poza ŁKS-em. Będzie to jedyna Akademia w województwie podlaskim i ogromnie się cieszę, że Łomża znalazła się w tym gronie - mówił prezydent Czerniawski.

Do Akademii Młodych Orłów trafi 96 dzieci wyłonionych na podstawie testów sprawnościowych. Zostaną one podzielone na sześć grup po 16 uczestników. Stworzone zostaną trzy grupy wiekowe: 6-7 lat - grupa Skrzatów, 8-9 lat - grupa Żaków Młodszych i 10-11 lat - grupa Orlików Młodszych. Treningi prowadzone będą na orliku przy I Liceum Ogólnokształcącym, a zimą w hali sportowej.

Reklama

Trenerem koordynatorem AMO został wybrany Sławomir Stanisławski, który dobierze sobie do współpracy trzech asystentów. Trener koordynator i jeden z asystentów podpiszą umowy i znajdą się na etacie w PZPN, a dwóch kolejnych asystentów opłacać będzie miasto, które zabezpieczy również obiekty sportowe dla Akademii. PZPN natomiast zapewni sprzęt sportowy na jej potrzeby.

- Jest to jedyna taka umowa na terenie województwa podlaskiego. Chociaż ideą Polskiego Związku Piłki Nożnej jest zakładanie Akademii Młodych Orłów w miastach wojewódzkich, to warunki do założenia AMO w naszym województwie spełniają trzy miasta: Białystok, Suwałki i Łomża. Mimo iż PZPN nakładał obowiązek założenia Akademii w mieście wojewódzkim, to zarząd Podlaskiego Związku Piłki Nożnej, to zarząd został przekonany przez pana Jarka Kuleszę do założenia tej Akademii w Łomży - pokreślił Witold Dawidowski.

Reklama

Dawidowski wspomniał również o klasie gimnazjalnej ze specjalizacją piłkarską, która miała rozpocząć funkcjonowanie w Łomży od tego roku szkolnego. Do jej utworzenia nie doszło, bo z projektu wycofał się PZPN. Zdaniem Dawidowskiego utworzenie w Łomży AMO będzie dodatkowym argumentem, by w przyszłości taka klasa w Łomży powstała.

Akademia Młodych Orłów swoje funkcjonowanie w październiku. O terminach naboru do Akademii i rodzajach przeprowadzanych testów dla kandydatów poinformujemy, kiedy wszystkie te szczegóły zostaną ustalone i podane do wiadomości.

Reklama

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości