„Wielka Gala w Pałacu” zakończyła trwający od 28 czerwca XXV Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża. Finałowy koncert jak co roku odbył się w malowniczej scenerii parku pałacu Lutosławskich w Drozdowie. Repertuar epilogu tegorocznych występów obejmował przeboje wokalne ze światowego repertuaru operowego, operetkowego i musicalowego oraz muzyka instrumentalna.
Kilkaset osób zgromadzonych przed sceną z zapartym tchem w piersiach wsłuchiwało się w popisy wokalne i instrumentalne zaproszonych przez Jacka Szymańskiego artystów. Na wczorajszej gali wystąpiło 29. znakomitych muzyków, którzy zaprezentowali swoje niebagatelne umiejętności przed przybyłą publicznością.
- Wielka gala w pałacu to koncert kończący festiwal. Zresztą tak jak każdego roku spotykamy się wtedy w parku pałacu Lutosławskich w Drozdowie. Występują wtedy prawie wszyscy artyści, którzy wzięli udział w koncertach festiwalowych. Więc jeżeli wielka gala, to i wielki koncert – mówi tenor, dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża Jacek Szymański.
Jacek Szymański i jego goście podczas całego festiwalu wystąpili w tym roku w Drozdowie, Łomży, Śniadowie, Łapach, Jedwabnem, Stawiskach, Kolnie, Czartorii, Suwałkach, Augustowie, Rajgrodzie, Czyżewie i Zabielu. Podczas festiwalu zagrano m.in. muzykę polską, przeboje rozrywkowe, operetki, opery, muzykę sakralną.
- Występowało w tym roku sześć sopranistek, dwie mezzosopranistki, dwa barytony, trzy tenory, dwa basy. Proszę państwa, pianistów było pięciu. Organistów było czterech. Wiolonczelistka była jedna, skrzypek był jeden. Więc cała plejada artystów rozmaitych scen z Polski, z Wrocławia, z Łodzi, z Poznania, z Warszawy, z Bydgoszczy, czy z Gdańska – podsumowuje tenor, dyrektor artystyczny festiwalu.
Organizatorami XXV Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża byli Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży, Województwo podlaskie, Urząd Marszałkowski Województwa podlaskiego, a Dyrektorem artystycznym Jacek Szymański. Trwający od 28 czerwca do 8 lipca festiwal dał uczestnikom wiele radości z górnolotnej muzyki zaprezentowanej przez międzynarodowe grono wybitnych artystów.
- Festiwal jest od kilku lat międzynarodowy, zatem w koncertach biorą udział nie tylko artyści krajowi, nasi, rodzimi z Polski, ale również z dalekiego Seulu Yeyoung Sohn, Sviese Cepliausckaite z Litwy związana ze scenami muzycznymi Wilna, ale bardzo często występuje również w Polsce, więc proszę sobie wyobrazić, ma również taką odznakę honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zasłużony dla kultury polskiej. Przyjechała również Alejandrina Vazquez Ramirez z dalekiego Meksyku, która wykonała dla Państwa arcytrudną arię Kunegundy z opery „Kandyda” Leonarda Bernsteina. Więc mamy tutaj proszę państwa całą plejadę artystów, którzy dla państwa grają, śpiewają i z wielką radością prezentują swoje umiejętności, ku pokrzepieniu serc, na chwałę bożą, ku radości ludziom – mówi Jacek Szymański.