W ramach V Jubileuszowego Konkursu Szopek i Stroików Bożonarodzeniowych przygotowano setki pomysłowych prac, które mogliśmy podziwiać w łomżyńskiej "Staszicówce". W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 350 uczniów z 29 szkół podstawowych i gimnazjów, a dla najlepszych artystów przewidziano wiele nagród.
Pierwsza edycja Konkursu Szopek i Stroików Bożonarodzeniowych odbyła się w 2014 roku. Wydarzenie organizowane przez Zespół Szkół Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rynku Pracy im. Stanisława Staszica w Łomży stało się szkolną tradycją, a najnowsze prace przygotowane przez uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, mogliśmy podziwiać w piątek 14 grudnia.
- Organizując pierwszy konkurs nie wiedzieliśmy na ile przyjmie on się w środowisku, czy będą chętni, którzy wykonają te szopki, ale pierwszy konkurs pokazał już, że mieliśmy bardzo dużo prac - mówi Andrzej Kopka, dyrektor Zespołu Szkół SWEiRP w Łomży.
Nie inaczej było tym razem. Na poddaszu "Staszicówki" pojawiło się wiele pomysłowych stroików i szopek, do wykonania których konieczne było poświęcenie dużej ilości czasu przez młodych artystów. W jubileuszowej edycji wzięło udział aż 350 uczniów z 29 szkół podstawowych i gimnazjów z regionu. Uczestnicy wykonali 120 szopek i ponad 240 stroików.
Zdaniem dyrektora Zespołu Szkół SWEiRP Andrzeja Kopki, celem konkursu jest przede wszystkim kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych. Wydarzenie swoim honorowym patronatem objął ks. biskup Tadeusz Bronakowski.
- Wszyscy są zwycięzcami, bo wtedy kiedy przybierają się do tych pięknych prac, do tworzenia tych pięknych prac, muszą zastanowić się nad tym, co jest istotą świąt Bożego Narodzenia, co jest w czasie tych świąt najważniejsze - mówi ks. biskup.
Piątkowemu wręczeniu nagród towarzyszyły także pomysłowe jasełka, które wywołały sporo uśmiechu u zgromadzonych gości. Aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Zwycięzcy V Jubileuszowego Konkursu Szopek i Stroików Bożonarodzeniowych otrzymali od organizatorów aż kilkanaście tabletów. Wśród nagród znalazły się również m.in. słuchawki, głośniki, deskorolki, gry, plecaki oraz książki.
Wyniki:
SZOPKI
Klasy IV-VI
I miejsce: Plona Oliwia, Plona Kacper (SP Kisielnica)
I miejsce: Chojnowska Gabriela, Tabor Daria (SP 1 Łomża)
II miejsce: Mikucka Katarzyna (Zespół Szkolno-Przedszkolny Stawiski)
III miejsce: Żebrowski Kacper (SP Kisielnica)
III miejsce: Konopka Kacper (SP Śniadowo)
Klasy VII, VIII i GIM:
I miejsce: Kotara Weronika (SP Przytuły)
II miejsce: Wolińska Anna, Jastrzębska Alicja (SP Śniadowo)
III miejsce: Zelkowska Julia (SP Stawiski)
STROIKI
Klasy IV-VI
I miejsce: Leszczyńska Kinga (SP Poryte)
II miejsce: Plona Kornelia (SP Nowogród)
III miejsce: Bieńkowska Milena (SP Miastkowo)
Klasy VII, VIII i GIM:
I miejsce: Cieśnicka Wiktoria (SP Drozdowo)
II miejsce: Koc Patrycja (SP Stawiski)
III miejsce: Jadczak Izabela (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Długobórz)