Reklama

Od gliny do gabloty - muzealna prelekcja

01/02/2026 10:32
LUT27

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży godz: 16:00

Muzeum Północno- Mazowieckie zaprasza 27 lutego na prelekcję Łukasza Karczmarka, zatytułowaną „Od gliny do gabloty - historia odkryć naczyń sprzed 3 000 lat na Śląsku i ich „wędrówki” do muzeów Mazowsza”. Wystąpienie poświęcone będzie historii odkryć naczyń glinianych z wczesnej epoki żelaza, pochodzących z terenu Śląska, które obecnie znajdują się w zbiorach muzeów mazowieckich, w tym również w Łomży.

Łukasz Karczmarek to pracownik Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, popularyzator archeologii, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Państwowego Muzeum Archeologicznego. Prowadzi badania nad epoką brązu i wczesną epoką żelaza w strefie środkowej Wisły, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień osadniczych i gospodarczych. 

Jego wystąpienie w łomżyńskim muzeum poświęcone będzie historii odkryć naczyń glinianych z wczesnej epoki żelaza, pochodzących z terenu Śląska, które obecnie znajdują się w zbiorach muzeów mazowieckich, a odkryte zostały głównie w pierwszej połowie XX wieku, w okresie intensyfikacji badań archeologicznych oraz licznych przypadkowych znalezisk związanych z rozwojem infrastruktury i rolnictwa  w strefie nadodrzańskiej. Wędrówka śladem starożytnych naczyń rozpoczęta w Łomży poprowadzi słuchaczy do innych miast, takich jak Mława, Warszawa, Płock i szeregu miast i miasteczek z zachodniej części obecnych ziem polskich. Niekiedy za owymi „podróżami” kryją się fascynujące ludzkie historie  innym razem wynikające z zawieruchy dziejowej przypadki, które spowodowały, że przedmioty pradziejowe znalazły się setki kilometrów od miejsca ich odkrycia.   

Reklama

Prelekcja odbędzie się w piątek 27 lutego o godzinie 18:00 w sali edukacyjnej Muzeum Północno- Mazowieckiego. Wstęp wolny. 

Źródło: Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości