Wybiła godzina 19. W piwiarni Warki są hostessy, znany komentator sportowy Michał Olszański, gwiazda wieczoru - były napastnik Legii Warszawa i Reprezentacji Polski Cezary Kucharski i... kilkunastu gości. Ale z minuty na minutę impreza rozkręca się, a w piwiarni przybywa gości. Już zaczyna brakować miejsc - kompromitacji nie będzie! Łomżyniacy w liczbie ponad stu gardeł stawili się do odśpiewania hymnu. Będziemy mieli swój udział we wsparciu Biało-Czerwonych na Euro. Głosy tysięcy Polaków z całego kraju, w tym nasze, łomżyńskie, zebrane zostaną w jedno największe i najgłośniejsze wykonanie Mazurka Dąbrowskiego.
Na rozgrzewkę rozmowa Michała Olszańskiego z Cezarym Kucharskim. O jego karierze reprezentacyjnej, o Robercie Lewandowskim - największej obecnie gwieździe polskiej piłki nożnej, którego Kucharski jest menadżerem, w końcu o samej reprezentacji i jej szansach w zbliżającym się turnieju. Po niespełna półgodzinnej rozmowie przyszedł czas na pytania od zgromadzonych w lokalu mieszkańców Łomży, których nie wiadomo kiedy pojawiło się już kilkudziesięciu. Była gwiazda Legii chętnie odpowiada na pytania, których tematyka oscyluje głównie wokół drużyny narodowej. Wreszcie przerwa i czas na zdjęcia z Kucharskim i autografy, które były piłkarz, a obecnie poseł na Sejm rozdaje na swoich zdjęciach. Trochę szkoda, że jest to aktualny portret posła w garniturze, a nie zdjęcia z okresu jego piłkarskiej kariery.
Łomżyniacy w liczbie ponad stu gardeł stawili się do odśpiewania hymnu. Będziemy mieli swój udział we wsparciu Biało-Czerwonych na Euro. Głosy tysięcy Polaków z całego kraju, w tym nasze, łomżyńskie, zebrane zostaną w jedno największe i najgłośniejsze wykonanie Mazurka Dąbrowskiego. W czerwcu nagranie wręczone zostanie polskiej Reprezentacji, aby dodać jej energii przed turniejem.
Zanim jednak zaśpiewamy, jeszcze jeden punkt programu - konkurs wiedzy o Reprezentacji Polski z nagrodami. Trzeba przyznać, że łomżyniacy wykazali się dużą wiedzą. Żadne z kilkudziesięciu przygotowanych pytań nie pozostało bez odpowiedzi. A niektóre wcale nie były łatwe, zwłaszcza dla młodszych kibiców, którzy odleglejsze w czasie wydarzenia mogą znać tylko ze słyszenia. Nawet na najtrudniejsze, jak się okazało pytanie, o pierwszy w karierze klub Cezarego Kucharskiego, jedna osoba znała odpowiedź. Olszański wyraźnie był pełen podziwu.
Wreszcie przyszedł czas na hymn. Po próbie generalnej wszyscy powstali i odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Nagranie pojedzie do studia jako jedna z 50 ścieżek stereo i zmontowane zostanie w jedną całość. Każde miasto „zabrzmi” inaczej, nadając projektowi wyjątkowy charakter. O wszystko zadba kierownik muzyczny przedsięwzięcia Adam Sztaba.
Klapy nie było, a łomżyniacy pokazali się z dobrej strony. Okazało się, że warto u nas organizować podobne imprezy, a mieszkańcy naszego miasta, jako jednego z pierwszych w Polsce (nagrania ropoczęły się 2 kwietnia w Warce) dali dobry przykład. Teraz już tylko pozostaje pasjonować się dobrą grą podopiecznych Franciszka Smudy na Euro, którzy jako gospodarze Mistrzostw, niesieni żywiołowym dopingiem polskich kibiców i podbudowani hymnem wykonanym przez całą Polskę, po prostu muszą dostarczyć nam sportowych emocji w najlepszym wydaniu!