Zawodnicy z Białorusi triumfowali w rozegranych w niedzielę 28 kwietnia w auli Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży VI Otwartych Mistrzostwach Województwa Podlaskiego w szachach błyskawicznych. Zajęli oni całe podium klasyfikacji generalnej, a najlepszy okazał się Vladimir Veremeichik, emerytowany dyrektor szkoły szachowej z Grodna, który zgromadził 17.5 pkt z 22 partii. Kolejna dwa miejsca na podium przypadły również gościom z Grodna, a zajęli je Andrei Olchovik i Oleg Ermoshuk (obaj po 16.0 pkt).
Najlepszy z Polaków, IM Stanisław Kostyra, zajął 4. miejsce, a na 10. pozycji sklasyfikowany został najlepszy zawodnik K. Sz. MARATON Wojciech Walewski. Oprócz klasyfikacji generalnej prowadzone były również klasyfikacje w grupach. I tak najlepszą kobietą została Kenul Hasanova (Łomża), najlepszym weteranem - Wawrzyniec Górski (Pisz), a najlepszym mieszkańcem Łomży - Vafa Mammadov. Nagrody najlepszym zawodnikom wręczył dziekan Wyższej Szkoły Agrobiznesu dr Andrzej Borusiewicz.
- Tegoroczne Mistrzostwa okazały się po raz kolejny sukcesem organizacyjnym. Wspaniale układa nam się współpraca z Wyższą Szkołą Agrobiznesu, która nie tylko udostępnia nieodpłatnie swoją aulę, ale również wspiera organizację zawodów udostępniając swoje zaplecze techniczne i osobowe. Oczywiście wszystko to nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, który rokrocznie udziela dotacji na organizację tej imprezy - mówi prezes Klubu Szachowego MARATON w Łomży Grzegorz Kotarski.
- Nieco słabiej w tym roku wypadli polscy szachiści pod względem sportowym, ale dzięki temu po raz kolejny uświadomili sobie, że trzeba ciągle nad sobą pracować. Wiele ciepłych słów usłyszeliśmy za to od gości z zagranicy o grze naszych juniorów. Wszystkich jednak przebiła 12-letnia Zuzia Kalinowska z Białegostoku, która okazała się najlepsza w nieoficjalnym, juniorskim openie - dodaje Kotarski.
W grupach wiekowych juniorów triumfowali:
C-18
1. Marcin Łukaszewski
2. Piotr Niedbała
3. Paweł Salamoński
D-18
1. Joanna Filipkowska
C-14
1. Bartosz Kotarski
2. Szymon Sienkiewicz
3. Mateusz Kurnicki
D-14
1. Zuzanna Kalinowska
2. Magdalena Łukaszewska
3. Sylwia Mroczkowska
C-10
1. Adam Borusiewicz
D-10
1. Monika Marcińczyk
2. Amelia Borusiewicz
Organizację Mistrzostw wsparli finansowo: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku i Alior Bank w Łomży, a upominki dla wszyskich juniorów ufundowała księgarnia Stylowaczytelnia.pl. Sali i wsparcia w postaci zaplecza technicznego użyczyła już szósty rok z rzędu Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży. Sędział głownym był Robert Michalak (sędzia klasy I z licencją FIDE), a rundowym - Andrzej Zalewski (kl. I). Zawody rozegrane zostały w znakomitej, sportowej atmosferze fairplay, bez konieczności interwencji ze strony sędziów.