Reklama

W przedszkolach szykują się podwyżki

30/05/2011 14:00

OK. 68 złotych więcej niż dotychczas będą musieli zapłacić rodzice, którzy chcą posłać swoje dziecko do przedszkola na dziesięć godzin dziennie. Podwyżka w łomżyńskich przedszkolach jest nieunikniona, bo wymuszona przez nowelizację ustawy o systemie oświaty. Mimo wszystko godzina dodatkowych zajęć w przedszkolu i tak jest tania- przekonywał prezydent Mieczysław Czerniawski.

-W miastach porównywalnej wielkości każda godzina dziecka w przedszkolu (poza pięcioma godzinami, za które jest zobowiązane zapłacić miasto) jest droższa, niż w Łomży- mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Mieczysław Czerniawski.

Jak wynika z informacji prezydenta, w Ostrołęce szósta i kolejna godzina kosztuje 3,05zł, w Suwałkach i Białymstoku 2,5zł, a w Siedlcach 3zł. W Łomży ta opłata to 1,8zł za godzinę.

Podwyżki za umieszczenie dziecka w przedszkolu, które mają wejść w życie po wakacjach, wynikają z potrzeby dostosowania się do nowelizacji przepisów w ustawie o systemie oświaty.

Reklama

Do tej pory za godziny, które dziecko spędzało w placówce, rodzice płacili stałą opłatę w wysokości 130zł miesięcznie.

- Znowelizowane przepisy zdjęły możliwość stosowania opłaty stałej. Teraz rodzice będą musieli deklarować, na ile godzin chcą pozostawić dziecko i za te dodatkowe godziny płacić- wyjaśniła Mirosława Kluczek, zastępca prezydenta miasta ds. oświaty.- Jeśli zadeklarują, że dziecko pozostanie pełne dziesięć godzin, a w rzeczywistości będzie w przedszkolu tylko osiem, miasto będzie musiało te pieniądze zwrócić rodzicom.

Reklama

W praktyce oznacza to podniesienie stawki miesięcznej ze 130złotych do ok. 198zł za dziecko. Do tego dochodzą opłaty za wyżywienie i różne zajęcia dodatkowe. Prezydent Czerniawski podkreślał jednak, że planowane podwyżki i wysokość opłat za przedszkola to dopiero projekt, ciągle w fazie konsultacji.

W dalszym ciągu mają też istnieć ulgi dla rodziców, którzy w tym samym czasie posłali do przedszkola więcej niż jedno dziecko. Ulgi te nie będą jednak odgórne. Mają je zastąpić umowy cywilno-prawne między rodzicami a dyrekcją przedszkola, ustalające, z jakiej wysokości opłat rodzice będą zwolnieni.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości