Reklama

W upały zabraknie wody? Piątnica i Nowogród z ważnym apelem do mieszkańców

27/06/2026 12:02

Żar leje się z nieba, a z domów, mieszkań i gospodarstw – woda. Wszystko po to, aby ulżyć sobie podczas trwającej fali upałów lub aby podlać kwiaty w ogrodzie, napełnić domowy basen lub umyć samochód. Gminy Piątnica i Nowogród zaapelowały do swoich mieszkańców, aby rozsądnie używali wody w najbliższych dniach.

39 stopni w Łomży?! IMGW ostrzega przed upałami

Od kilku dni Łomża i okoliczne miejscowości, tak jak zresztą cała Polska, zmaga się z falą upałów. Temperatura za dnia przekracza 30 stopni Celsjusza, bardzo ciepłe są też noce. W wielu powiatach, także w łomżyńskim, obowiązuje tzw. czerwony alert meteo, czyli trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przed upałami.

- Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień 27.06 (sobota) od 33°C do 35°C, a 28.06 (niedziela) i 29.06 (poniedziałek) od 35°C do 39°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 25°C – czytamy w komunikacie IMGW.

Reklama

Piątnica z apelem do mieszkańców. "Prosimy, oszczędzaj wodę"

To ekstremalny upał, ocierający się o rekordy dodatniej temperatury w Polsce. Nic więc dziwnego, że rośnie zapotrzebowanie na wodę. Mieszkańcy naszego regionu szukają różnych sposób choćby na chwilę ochłody. Prysznice, kąpiele czy domowe baseny mogą pomóc w przetrwaniu najgorszego czasu. Wody potrzebują jednak nie tylko ludzie, ale i zwierzęta oraz rośliny w ogródkach czy na działkach. Co gorsza, Polska od miesięcy zmaga się z suszą. Dlatego lokalne samorządy apelują do mieszkańców o oszczędne i rozsądne użycie wody.

Reklama

- Woda to nasze wspólne dobro. Szanujmy ją każdego dnia. Upały zwiększają pobór wody. Prosimy, oszczędzaj wodę. W związku z wysokimi temperaturami oraz zwiększonym poborem wody, prosimy o niewypełnianie basenów prywatnych ze względu na dobro mieszkańców – czytamy w treści grafiki opublikowanej przez gminę Piątnica.

W Nowogrodzie "rekordowe zużycie wody"

Z kolei gmina Nowogród przyznaje wprost, że „w związku z trwającymi upałami, odnotowujemy rekordowe zużycie wody”. Gmina przestrzega przed drastycznymi spadkami ciśnienia w sieci, a nawet przerwach w dostawie wody.

Reklama

- Prosimy o: wstrzymanie podlewania trawników, nienapełnianie przydomowych basenów, ograniczenie mycia samochodów oraz kostki brukowej – czytamy w treści grafiki opublikowanej przez gminę Nowogród.

Gmina prosi też mieszkańców, aby podzielić się apelem z tymi, którzy nadal zużywają dużo wody do celów gospodarczych podczas trwającej fali upałów.

Źródło: Gmina Piątnica / Gmina Nowogród Aktualizacja: 27/06/2026 12:04
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości