Reklama

Wielki Czwartek: Dziś biskup obmyje nogi księżom

21/04/2011 06:36

Dziś Wielki Czwartek, rozpoczynający Triduum Paschalne. W tym dniu obchodzimy pamiątkę ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Msza św. dla kapłanów z całej diecezji rozpocznie się w łomżyńskiej katedrze o godz. 10.00.

Tzw. msza krzyżma, czyli poświęcenia olejów (używanych m.in. do namaszczenia chorych) zostanie odprawiona przez bp Stanisława Stefanka. Wezmą w niej udział księża i kapłani z całej diecezji łomżynskiej. To święto dla wszystkich księży- jednym z obrzędów jest odnowienie przyrzeczeń kapłańskich. Msza rozpocznie się o godz. 10.00.

Wieczorem (najczęściej o godz. 18.00) we wszystkich kościołach odbędzie się zaś Msza Wieczerzy Pańskiej. W ten sposób rozpocznie się Triduum Paschalne, czyli uroczystość męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Reklama

Podczas wieczornej mszy po raz ostatni zabrzmią dzwony. Po liturgii zamilkną organy i dzwony.

W łomżyńskiej katedrze bp Stanisław Stefanek, zgodnie z tradycją, obmyje nogi dwunastu księżom. Prawdopodobnie w tym roku zrobi to po raz ostatni- 7. maja biskup osiągnie wiek emerytalny. Możliwe jednak, że papież, zgodnie ze zwyczajem, przedłuży biskupowi pełnienie funkcji o rok.

Uroczystość, która rozpoczyna się w Wielki Czwartek, kończy się aż w sobotę, podczas Wigilii Paschalnej. Dopiero wtedy wierni obecni w kościele wykonują znak krzyża, kończący rozpoczęte dziś obchody Triduum Paschalnego.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości