Reklama

Wojskowi z odwiedzinami w ratuszu [FOTO]

13/08/2015 12:38

W łomżyńskim Ratuszu odbyło się spotkanie Prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego i Starosty Łomżyńskiego Elżbiety Parzych z kadrą Wojska Polskiego i przedstawicielami organizacji kombatanckich. Spotkanie zostało zorganizowana w ramach obchodów zbliżającego się Święta Wojska Polskiego.

W spotkaniu uczestniczyli również zastępcy Prezydenta Łomży Agnieszka Muzyk i Andrzej Garlicki, Wicestarosta Lech Szabłowski, Poseł Lech Kołakowski oraz Wicewojewoda Podlaski Wiesław Żyliński, który po raz pierwszy gościł w Urzędzie Miejskim w Łomży.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zwracał uwagę, że przez prawie sto lat Łomża była bardzo silnie związana z wojskiem.

- Po pierwszej wojnie światowej w naszym mieście tworzono 33. Pułk Piechoty, jeszcze w latach 90. XX wieku działały tu dwie jednostki wojskowe, a do niedawna prężnie funkcjonował Łomżyński Batalion Remontowy - mówił Prezydent wyrażając żal, że dziś mundurowego wojska w naszym mieście nie jest zbyt wiele. Podkreślił, że funkcjonujące teraz Warsztaty Techniczne stanowią duży zakład pracy głównie dla ludności cywilnej.

Reklama

- Mam jednak nadzieję, że w ciągu kilku najbliższych lat liczba polskich żołnierzy wzrośnie i na 600-lecie nadania praw miejskich w naszej jednostce ponownie będzie tętniło koszarowe życie - mówił Mariusz Chrzanowski dziękując wszystkim żołnierzom za wkład w rozwój naszego miasta i zapewnienie pokoju naszej ojczyźnie.

- Jestem z tego pokolenia, które jeszcze było w wojsku, kiedy służba była obowiązkowa. Mam dwóch synów i żałuję, że oni jakiegoś przeszkolenia wojskowego nie przeszli - mówił Wicewojewoda Wiesław Żyliński.

Reklama

- Ja rozumiem, że sprzęt, którym dzisiaj dysponuje wojsko, nie jest dla zwykłego śmiertelnika. Technika poszła do przodu i są to teraz specjalistyczne sprzęty do których obsługi potrzeba odpowiednio wyspecjalizowanych ludzi. Mimo wszystko 3-4 miesiące skoszarowania tej młodzieży by się przydało, by posmakowali tej żołnierki - mówił Wicewojewoda zwracając jednocześnie uwagę, że o wojnie trzeba myśleć w czasie pokoju. Jako przykład tego, że w dowolnym czasie i miejscu może wybuchnąć wojna, wskazał konflikt zbrojny na Ukrainie. 

- Jako ojciec trójki dorosłych dzieci i dziadek dwóch wnuków życzę sobie, żeby tak jak ja żyję w pokoju i nie zaznałam co to jest wojna, tak żeby oni również wychowywali się w pokoju i nie zaznali wojny - mówił Wicewojewoda Wiesław Żyliński.

Reklama

Starosta Łomżyński Elżbieta Parzych podkreślała, że dzisiaj spotkaliśmy się, żeby świętować i cieszyć się, że mamy Polskę wolną.

- Wspominamy również tych, którzy polegli i których już nie ma wśród nas, a walczyli o naszą wolność. Dziękuję tym z Państwa, którzy za naszą wolność walczyli - mówiła, jednocześnie prosząc czynnych żołnierzy, aby czuwali nad naszą wolnością i nad naszymi granicami.

Kierownik Warsztatów Technicznych Jednostki Wojskowej 4224 mjr Krzysztof Rabek dziękował Prezydentowi za zaproszenie na spotkanie do Ratusza czynnych żołnierzy i kombatantów, zaznaczając, że te spotkania przechodzą już do tradycji naszego miasta.

Reklama

- Wojska w czynnej służbie nie jest w Łomży za dużo. Są miasta gdzie jest ich więcej i gdzie są silniejsze jednostki. Tam też obchodzone są Święta Wojska Polskiego, ale myślę, że nie są obchodzone w takiej atmosferze i na taką skalę jak u nas w Łomży - mówił. - Jest to także przekazywanie pewnych idei, kształtujących innych ludzi, a szczególnie młodzież. Ma ono więc również oddźwięk edukacyjny - mówił mjr Krzysztof Rabek podkreślając, że wspólnie z Prezydentem i Starostwem można zorganizować uroczystości wojskowe na naprawdę wysokim poziomie.

Toast lampką szampana za kombatantów, żołnierzy oraz naszą ojczyznę wzniosła zastępca Prezydenta Agnieszka Muzyk.

Reklama

Program piątkowych uroczystości na terenie jednostki wojskowej w Łomży:

godz. 10.00 - uroczysta zbiórka kadry wojska i pracowników Warsztatów Technicznych Łomża przed pomnikiem 33 pp. (Al. Legionów 133) godz. 11.00 - pokazy sprzętu i wyposażenia wojskowego godz. 12.00 - spotkanie żołnierskich pokoleń, prezentacja folderu „Łomżyńskie Sztandary Wojskowe" (Klub Wojskowy, Al. Legionów 133) godz. 16.00 - impreza plenerowa „Wojsko na swojsko" (tereny przy Klubie Wojskowym, Al. Legionów 133)
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości