W łomżyńskim Ratuszu odbyło się spotkanie Prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego i Starosty Łomżyńskiego Elżbiety Parzych z kadrą Wojska Polskiego i przedstawicielami organizacji kombatanckich. Spotkanie zostało zorganizowana w ramach obchodów zbliżającego się Święta Wojska Polskiego.
W spotkaniu uczestniczyli również zastępcy Prezydenta Łomży Agnieszka Muzyk i Andrzej Garlicki, Wicestarosta Lech Szabłowski, Poseł Lech Kołakowski oraz Wicewojewoda Podlaski Wiesław Żyliński, który po raz pierwszy gościł w Urzędzie Miejskim w Łomży.
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zwracał uwagę, że przez prawie sto lat Łomża była bardzo silnie związana z wojskiem.
- Po pierwszej wojnie światowej w naszym mieście tworzono 33. Pułk Piechoty, jeszcze w latach 90. XX wieku działały tu dwie jednostki wojskowe, a do niedawna prężnie funkcjonował Łomżyński Batalion Remontowy - mówił Prezydent wyrażając żal, że dziś mundurowego wojska w naszym mieście nie jest zbyt wiele. Podkreślił, że funkcjonujące teraz Warsztaty Techniczne stanowią duży zakład pracy głównie dla ludności cywilnej.
- Mam jednak nadzieję, że w ciągu kilku najbliższych lat liczba polskich żołnierzy wzrośnie i na 600-lecie nadania praw miejskich w naszej jednostce ponownie będzie tętniło koszarowe życie - mówił Mariusz Chrzanowski dziękując wszystkim żołnierzom za wkład w rozwój naszego miasta i zapewnienie pokoju naszej ojczyźnie.
- Jestem z tego pokolenia, które jeszcze było w wojsku, kiedy służba była obowiązkowa. Mam dwóch synów i żałuję, że oni jakiegoś przeszkolenia wojskowego nie przeszli - mówił Wicewojewoda Wiesław Żyliński.
- Ja rozumiem, że sprzęt, którym dzisiaj dysponuje wojsko, nie jest dla zwykłego śmiertelnika. Technika poszła do przodu i są to teraz specjalistyczne sprzęty do których obsługi potrzeba odpowiednio wyspecjalizowanych ludzi. Mimo wszystko 3-4 miesiące skoszarowania tej młodzieży by się przydało, by posmakowali tej żołnierki - mówił Wicewojewoda zwracając jednocześnie uwagę, że o wojnie trzeba myśleć w czasie pokoju. Jako przykład tego, że w dowolnym czasie i miejscu może wybuchnąć wojna, wskazał konflikt zbrojny na Ukrainie.
- Jako ojciec trójki dorosłych dzieci i dziadek dwóch wnuków życzę sobie, żeby tak jak ja żyję w pokoju i nie zaznałam co to jest wojna, tak żeby oni również wychowywali się w pokoju i nie zaznali wojny - mówił Wicewojewoda Wiesław Żyliński.
Starosta Łomżyński Elżbieta Parzych podkreślała, że dzisiaj spotkaliśmy się, żeby świętować i cieszyć się, że mamy Polskę wolną.
- Wspominamy również tych, którzy polegli i których już nie ma wśród nas, a walczyli o naszą wolność. Dziękuję tym z Państwa, którzy za naszą wolność walczyli - mówiła, jednocześnie prosząc czynnych żołnierzy, aby czuwali nad naszą wolnością i nad naszymi granicami.
Kierownik Warsztatów Technicznych Jednostki Wojskowej 4224 mjr Krzysztof Rabek dziękował Prezydentowi za zaproszenie na spotkanie do Ratusza czynnych żołnierzy i kombatantów, zaznaczając, że te spotkania przechodzą już do tradycji naszego miasta.
- Wojska w czynnej służbie nie jest w Łomży za dużo. Są miasta gdzie jest ich więcej i gdzie są silniejsze jednostki. Tam też obchodzone są Święta Wojska Polskiego, ale myślę, że nie są obchodzone w takiej atmosferze i na taką skalę jak u nas w Łomży - mówił. - Jest to także przekazywanie pewnych idei, kształtujących innych ludzi, a szczególnie młodzież. Ma ono więc również oddźwięk edukacyjny - mówił mjr Krzysztof Rabek podkreślając, że wspólnie z Prezydentem i Starostwem można zorganizować uroczystości wojskowe na naprawdę wysokim poziomie.
Toast lampką szampana za kombatantów, żołnierzy oraz naszą ojczyznę wzniosła zastępca Prezydenta Agnieszka Muzyk.
Program piątkowych uroczystości na terenie jednostki wojskowej w Łomży:
godz. 10.00 - uroczysta zbiórka kadry wojska i pracowników Warsztatów Technicznych Łomża przed pomnikiem 33 pp. (Al. Legionów 133) godz. 11.00 - pokazy sprzętu i wyposażenia wojskowego godz. 12.00 - spotkanie żołnierskich pokoleń, prezentacja folderu „Łomżyńskie Sztandary Wojskowe" (Klub Wojskowy, Al. Legionów 133) godz. 16.00 - impreza plenerowa „Wojsko na swojsko" (tereny przy Klubie Wojskowym, Al. Legionów 133)