Uchwała Rady Miasta z czerwca 2009 roku, dopuszczająca budowę Galerii Veneda u zbiegu ulic Sikorskiego, Katyńskiej, Wyszyńskiego i Zawadzkiej była zgodna z prawem. Tak orzekł dziś Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.
Skargę na uchwałę w sprawie zagospodarowania przestrzennego terenu miasta pod budowę Galerii Veneda, podjętą przez Radę Miasta dwa lata temu, wniosły dwie mieszkanki miasta.
Mieszkanki zarzuciły radzie szereg błędów przy uchwalaniu planów zagospodarowania. Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił tę skargę już rok temu. Łomżynianki odwołały się jednak od wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Ten, uznając część zarzutów łomżynianek, sprawę ponownie skierował do WSA w Białymstoku.
Dziś poznaliśmy ostateczny wyrok w tej sprawie. Wg orzeczenia WSA, uchwała Rady Miasta w Łomży została podjęta zgodnie z prawem, a przy uchwalaniu planu zagospodarowania nie doszło do popełnienia błędów.
Oznacza to, że Galeria Veneda, po 11 latach starań, teraz będzie mogła powstać na wyznaczonym terenie bez przeszkód.