10 nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych w Łomży straci pracę po wakacjach. Taką informację przekazała dziś podczas sesji Rady Miejskiej odpowiedzialna za oświatę wiceprezydent Agnieszka Muzyk, odpowiadając na pytanie o wyniki rekrutacji do szkół.
Pytanie o wyniki rekrutacji zadał radny w sprawach różnych Janusz Mieczkowski. Wiceprezydent Muzyk co prawda nie miała przed sobą dokładnych danych, jednak w skrócie i dość ogólnie omówiła wyniki rekrutacji do wszystkich typów szkół oraz do przedszkoli.
Jak stwierdziła, sytuacja jest w zasadzie dobra, przy czym w niektórych przypadkach nawet bardzo dobra. Podkreśliła, że wszystkie dzieci, których rodzice składali wnioski o przyjęcie do przedszkoli, znalazły w nich miejsca. Również sytuacja w szkołach podstawowych i gimnazjach jest dobra.
Bardziej zróżnicowane są jednak wyniki naboru do szkół ponadgimnazjalnych. Tu wiceprezydent wyróżniła Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących, a zwłaszcza kierunek informatyka, gdzie na 30 zaplanowanych miejsc znalazło się aż 90 chętnych. Jako słabą określiła natomiast sytuację w Zespole Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych, ale nie wykluczyła jednak możliwości utworzenia w nim klas pierwszych.
Nauczyciele z "Drzewnej" wolą co prawda nie wypowiadać się oficjalnie, ale ich zdaniem do słabych wyników naboru z pewnością przyczyniła się podjęta przez nowe władze miasta na początku roku próba zgłoszenia zamiaru likwidacji szkoły.
- Zamiast wzmocnić pozycję szkoły poszedł sygnał, że nie warto tu składać dokumentów - twierdzą pedagodzy.
Co prawda później wycofano się z tych planów, ale atmosfera wokół "Drzewnej" znacznie się pogorszyła pomimo, że dyrekcja stara się jak może, by szkoła była dobrze postrzegana, co było widoczne podczas promocji przed tegoroczną rekrutacją, kiedy to "Drzewna" była wśród tych bardziej aktywnych szkół w Łomży.
Wstępne wyniki rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych powinny być znane już dzisiaj. O godzinie 15.00 we wszystkich szkołach wywieszone zostaną ostateczne listy przyjętych. Uczniowie, którzy nie zostaną przyjęci do 10 lipca będą mogli jeszcze próbować swoich sił w innych szkołach, w związku z czym tam, gdzie na razie nie jest najlepiej, sytuacja może ulec poprawie i zapewne na to liczy zarówno dyrekcja Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych, jak też wiceprezydent Agnieszka Muzyk.
Według informacji przesłanej do naszej redakcji przez Urząd Miejski, trwa jeszcze nabór do szkół. Do 10 lipca uczniowie mają złożyć oryginały świadectw. Wówczas nastąpi podsumowanie i podjęte zostaną decyzje, z jakich szkół będą to nauczyciele.
- Dla części zwolnionych znajdzie się praca w innych szkołach lub np. o innym charakterze w oświacie. Będzie to prawdopodobnie zatrudnienie tymczasowe. Wszyscy otrzymają sześciomiesięczną odprawę. W tym czasie powinni wykazać aktywność w poszukiwaniu pracy i zdobywaniu nowych kwalifikacji - przekazuje Grzegorz Daniluk z Wydziału Organizacji i Obsługi Urzędu Miejskiego w Łomży.