W Sądzie Okręgowym w Łomży zapadł wyrok w sprawie z powództwa Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przeciwko prezesowi Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łomży Radosławowi Żegalskiemu. Powodem sprawy było oświadczenie Żegalskiego z dnia 2 października 2023 roku, w którym nazwał podnoszenie opłat za ciepło przez spółdzielnie mieszkaniowe "zwykłym oszustwem".
„.. podnoszenie opłat za ciepło za centralne ogrzewanie lub ciepłą wodę użytkową przez spółdzielnie, wspólnotę mieszkaniową czy zarządcę nieruchomości i powoływanie się przy tym na wprowadzenie przez MPEC nowej taryfy – jest zwykłym oszustwem - to cytat z oświadczenia prezesa MPEC z dnia 02.10.2023 r.
Komunikat prezesa MPEC-u było impulsem do wytoczenia mu procesu. ŁSM z prezesem i radnym miasta Wojciechem Michalakiem na czele, oskarżyła Żegalskiego o naruszenie dóbr osobistych i żądała zapłaty zadośćuczynienia.
9 maja 2024 roku, Sąd Okręgowy w Łomży oddalił pozew ŁSM. W wyroku nakazano spółdzielni zapłatę na rzecz Żegalskiego kwoty 2,537 złotych tytułem zwrotu kosztów procesu oraz 1,500 złotych tytułem niewykorzystanej zaliczki. Wyrok jest nieprawomocny.
Jak poinformował Żegalski, jest to kolejna sprawa wytoczona przez ŁSM przeciwko łomżyńskiej spółce ciepłowniczej, która zakończyła się oddaleniem pozwu. Wcześniej spółdzielnia oskarżyła MPEC o praktyki monopolistyczne. Doniesienie w tej sprawie złożył prezes Michalak do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie systemu E-gain. Po wyjaśnieniach MPEC-u, UOKiK zarzuty oddalił. Do tej pory nie wiemy, czy mieszkańcy ŁSM nadal ponoszą koszty związane z tym systemem.