Do 29 maja trwał pierwszy etap rekrutacji do łomżyńskich szkół ponadgimnazjalnych, polegający na rejestracji kandydatów i wyborze pierwszych preferencji odnośnie szkoły i klasy. Najbardziej oblegane jest II Liceum Ogólnokształcące, najmniej chętnych ma Zespół Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych.
Prawie trzech kandydatów na jedno miejsce (490 osób na 168 miejsc, w tym 320 chętnych z pierwszej preferencji) w pierwszej klasie II Liceum Ogólnokształcącego to rekord wśród łomżyńskich szkół
ponadgimnazjalnych. Ponad dwie osoby na miejsce jest też w VI LO działającym w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących. Tutaj o 90 miejsc stara się 200 kandydatów, ale tylko 49 z nich określiło tę szkołę jako swój pierwszy wybór. Proporcje te zapewne zmienią się już w drugim etapie, kiedy część uczniów stwierdzi, że nie mają większych szans, by dostać się do II bądź I Liceum i zmieni swoje preferencje. Taka możliwość istnieje do 12 czerwca. Skoro już wspomnieliśmy o I Liceum Ogólnokształcącym, choć nie jest ono jakoś wyjątkowo oblegane, to na 180 miejsc ma 324 chętnych (182 z pierwszej preferencji).
Najsłabiej w tym zestawieniu Wypada Zespół Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych, gdzie do wszystkich klas w technikum nr 9, na 90 przygotowanych miejsc, jest tylko 45 chętnych, przy czym jedynie 27 osób zdecydowało się na to technikum jako szkołę pierwszego wyboru. Prawdziwym antyrekordem jest jednak liczba chętnych do Zasadniczej Szkoły Zawodowej w ZSDiG. Na przygotowanych 60 miejsc zgłosił się tylko jeden chętny, który chciałby zostać stolarzem. Powodzeniem nie cieszy się też VII LO (w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących), gdzie czterech chętnych na 30 miejsc nie wróży na ten moment utworzenia klasy.
Sytuacja w tych szkołach zmieni się zapewne na lepsze w kolejnych etapach rekrutacji, kiedy kandydaci, widząc że do początkowo wybranej szkoły nie dostaną się, będą dokonywać korekt i zmian preferencji. Wtedy najłatwiej przychodzi decyzja o wyborze właśnie tych szkół, gdzie jest mało chętnych. I to jest szansa dla "Drzewnej" i liceum w "Wecie".
Zakończony pierwszy etap naboru nie daję tak naprawdę zbyt wyraźnego obrazu, bo większość, o ile nie prawie wszyscy kandydaci, wysłali swoje zgłoszenia do kilku szkół jednocześnie. Nieco bardzie czytelne
będzie wszystko po zakończeniu drugiego etapu, jakim jest zmiana wyboru preferencji. Jeszcze więcej zweryfikuje publikacja list zakwalifikowanych do przyjęcia, a ostateczne wyniki naboru będą znane dopiero 8 lipca.
TERMINY NABORU
20.04.2015 08:00 - 29.05.2015 15:00 - Rejestracja kandydatów/wybór preferencji
01.06.2015 08:00 - 12.06.2015 15:00 - Zmiana wyboru preferencji
26.06.2015 08:00 - 01.07.2015 15:00 - Dostarczanie dokumentów potwierdzających osiągnięcia
03.07.2015 15:00 - 03.07.2015 15:00 - Publikacja list zakwalifikowanych do przyjęcia
06.07.2015 08:00 - 07.07.2015 15:00 - Wprowadzanie potwierdzeń woli podjęcia nauki
08.07.2015 15:00 - 08.07.2015 15:00 - Publikacja list przyjętych