Udana akcja funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej i Straży Granicznej. Mundurowi zatrzymali kolejnych 11 członków zorganizowanej grupy przestępczej odpowiedzialnej m.in. za największy w historii przemyt papierosów z Białorusi do Polski.
W maju 2021 roku ujawniono blisko 2,5 mln paczek nielegalnych papierosów wartych prawie 37 mln zł. Gigantyczna kontrabanda znajdowała się w trzech kontenerach.
Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG, Zarządu Operacyjno-Śledczego Komendy Głównej SG oraz Służby Celno-Skarbowej z podlaskiej KAS zatrzymali w ostatnim czasie 11 osób w związku z toczącym się śledztwem.
"Ostatnie działania zostały przeprowadzone na terenie woj. podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego. W trakcie przeszukań miejsc zamieszkania podejrzanych funkcjonariusze zabezpieczyli gotówkę oraz mienie ruchome o łącznej wartości ponad 110 000 zł. Zatrzymane osoby (10 obywateli Polski i 1 Białorusin) współtworzyły struktury zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się przemytem papierosów z Białorusi do Unii Europejskiej. Ich rola polegała między innymi na zakładaniu firm, na które wysyłane były papierosy, transporcie nielegalnych wyrobów tytoniowych oraz na ukrywaniu przemycanych papierosów wśród legalnych towarów" - informuje Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku.
Reklama
Zatrzymanym zostały przedstawione zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przemytu i paserstwa papierosów. Jedna osoba została tymczasowo aresztowana na 2 miesiące, natomiast wobec pozostałych zastosowano poręczenia majątkowe, dozory policji oraz zakazy opuszczania kraju.
Do tej pory w ramach prowadzonego postępowania przedstawiono zarzuty 30 osobom. KAS dodaje, że grupa w latach 2020-2021 przemyciła z Białorusi do Polski ponad 18,8 mln paczek papierosów i naraziła tym Skarb Państwa na stratę ponad 437 mln zł.
Źródło: IAS Białystok / oprac. mylomza