To, co działo się w ostatnich dniach w Warszawie, Łodzi czy Suwałkach, właśnie dotarło do nas. Siarczysty mróz, który od tygodnia trzyma Polskę w uścisku, nie oszczędził łomżyńskiej infrastruktury. Dzisiaj po godzinie 19, „strzeliła” sieć przy ul. Konstytucji 3 Maja.
Scenariusz był do przewidzenia, ale to marne pocieszenie dla mieszkańców, którzy od godziny 19 mają suche kranach. Podziemna rura przy Konstytucji 3 Maja nie wytrzymała gwałtownych ruchów zamarzniętej ziemi. Woda z pęknięcia szybko zaczęła przebijać się na powierzchnię, zalewając chodniki i tworząc niebezpieczne lodowisko.
Na miejscu od razu pojawili się strażacy. Zabezpieczyli teren, pomagają opanować rozlewiska i wspierają ekipy techniczne.
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Łomży potwierdziło najgorsze przypuszczenia – awaria jest na tyle poważna, że konieczne było całkowite zakręcenie zaworów dla części osiedla.
Przerwa w dostawie wody dotyczy budynków przy ul. Konstytucji 3 Maja o numerach: 1, 4, 5, 7 oraz 9.
Ekipy remontowe mają przed sobą ciężką noc. Z oficjalnego komunikatu wynika, że walka z usterką potrwa co najmniej do jutra. Przewidywany termin usunięcia awarii i przywrócenia wody to 4 lutego 2026 r. Mieszkańcom pozostaje uzbroić się w cierpliwość (i zapas wody w butelkach).