Pierwsza strona nadania Łomży praw miejskich, księga zgonów par. łomżyńskiej z 1711 roku czy plan Łomży z 1823 roku- fotokopie m.in. tych archiwalnych dokumentów można obejrzeć na wystawie "Łomża w dokumencie archiwalnym". Wystawa, otwarta dziś w południe na Starym Rynku, została przygotowana z okazji przypadającej jutro 593. rocznicy nadania Łomży praw miejskich.
- Wystawa o dziejach Łomży jest opowieścią o mieście innym niż dzisiejsze, ale zawsze budzącym dumę mieszkańców i zachwyt gości- mówił prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski.
Prezydent dodał, że to symboliczny gest rozpoczęcia przygotowań do przypadającej w 2018 roku 600. rocznicy nadania Łomży praw miejskich.
- Wystawa pokazuje materiały archiwalne od początków XV wieku do II wojny światowej. Zaprezentowanych zostało ok. 150 dokumentów. Niestety, nie są to oryginały, a jedynie kopie cyfrowe. Nie mamy warunków do bezpiecznego wyeksponowania oryginałów- wyjaśniła Danuta Bzura z Archiwum Państwowego w Łomży.
Wystawa "Łomża w dokumencie archiwalnym" czynna będzie na łomżyńskim Starym Rynku przez miesiąc. Do wystawy został wydany katalog, w którym opisany jest każdy prezentowany dokument historyczny.