- Mam złą i dobrą wiadomość. Zła jest taka, że jeszcze dziś, chwilę po podpisaniu, umowa w sprawie dofinansowania przebudowy ul. Poznańskiej stanie się nieaktualna i będzie wymagała aneksowania- tak swoje wystąpienie w ratuszu rozpoczął wojewoda podlaski Maciej Żywno. Dobra wiadomość to aneks, który przewiduje dodatkowe ponad 400 tys. zł na remont ulicy.
Podpisana dziś w łomżyńskim Urzędzie Miasta umowa między prezydentem Łomży Mieczysławem Czerniawskim a wojewodą podlaskim Maciejem Żywno przewiduje, że miasto otrzyma ponad milion złotych dofinansowania do przebudowy fragmentu ul. Poznańskiej. To 25 proc. całej kwoty remontu. Pieniądze pochodzą z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.
Wojewoda zapowiedział, że dofinansowanie na remont zyska także droga powiatowa w gm. Śniadowo. W sumie w ciągu ostatnich trzech lat w woj. podlaskim w ramach tzw. "schetynówek" wybudowanych i wyremontowanych zostało ok. 500 km dróg.
- To znacznie więcej, niż przewidywaliśmy. Założenia na nasze województwo mówiły o 150- 200 km dróg przez trzy lata- dodał wojewoda Żywno.
W samej Łomży "schetynówki" będą cztery- oprócz ul. Poznańskiej, wcześniej pieniądze z NPPDL uzyskała też Grobla Jednaczewska, ul. Łąkowa i Mała Kraska.
Wojewoda Maciej Żywno tłumaczył jednak, że w miastach nie da się budować dróg "na długość", ponieważ muszą mieć zupełnie inne parametry, niż drogi gminne. Są więc sporo droższe. W sumie w granicach Łomży w ramach programu powstanie (łącznie z ul. Poznańską) blisko 4,5 km dróg.