Publiczną projekcję filmu o 17-letniej dziewczynie, która wolała poświęcić życie, niż wydać walczących z nią w jednym oddziale żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, zaplanował na niedzielę Łomżyński Klub Myśli Patriotycznej. Choć film bez problemu można obejrzeć on-line, warto wyjść z domu i wybrać się na pokaz choćby po to, by móc podyskutować o Ince.
Do historii przeszły słowa, o przekazanie których 17-letnia Danuta Siedzikówna ps. Inka poprosiła niedługo przed śmiercią: "Powiedzcie babci, że zachowałam się, jak trzeba".
Młoda dziewczyna, sanitariuszka 4. szwadronu odtworzonej na Białostocczyźnie 5 Wileńskiej Brygady AK, aresztowana pod zarzutem uczestniczenia w mordowaniu UB-eków, nie zgodziła się na współpracę i nie zdradziła kolegów z oddziału. Skazana na śmierć, została zastrzelona w więzieniu w Gdańsku, w którym wcześniej była przetrzymywana i bita.
O niezłomnej postawie związanej z naszym regionem Inki (pracowała m. in. w Nadleśnictwie Hajnówka) łomżyniakom opowie Paweł Niziołek z białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Po wykładzie zaplanowany został pokaz spektaklu telewizyjnego "Inka 1946- Ja jedna zginę" i rozmowa.
Projekt "Kropelka Polski" przygotował Łomżyński Klub Myśli Patriotycznej. Będzie w nim można wziąć udział w niedzielę, 9. marca o godz. 16.00 w Centrum Katolickim przy ul. Zawadzkiej. Wstęp jest bezpłatny.