Kamienne nagrobki, metalowe krzyże i ogrodzenie czekają na odnowienie. Przed nami dwudniowa kwesta na rzecz ratowania łomżyńskich zabytków cmentarnych.
W niedzielę (31.10) o godz. 9:30 zacznie się kwesta na rzecz ratowania łomżyńskich zabytków cmentarnych. Kwestujących będzie można spotkać przy dwóch bramach starego cmentarza od strony ul. Kopernika (brama główna oraz brama boczna) a także przed wejściem od strony zaułka cmentarnego (ul. Sikorskiego). Tego dnia datki zbierane będą wyłącznie do skarbon.
Z kolei w poniedziałek (1.11) wolontariuszy spotkamy przy wszystkich wejściach na stary cmentarz. Zbiórki prowadzone będą nie tylko do skarbon, ale też do puszek.
W niedzielę zbiórka zakończy się ok. godz. 15:30, z kolei w poniedziałek kwestujący pozostaną na terenie nekropoli do godz. 16:30.
W zorganizowanie i przeprowadzenie kwesty zaangażowało się blisko 100 osób. Wiele z nich to osoby rozpoznawalne, m.in. aktorzy Teatru Lalki i Aktora w Łomży, samorządowcy, nauczyciele. Nie zabraknie także mieszkańców naszego miasta, którzy chętnie dołączyli do tej inicjatywy.
Kwestujący będą mieli identyfikatory i oznakowane puszki.
Zebrane środki zostaną przeznaczone na m.in. remonty metalowych ogrodzeń i krzyży oraz nagrobków kamiennych.
- W ubiegłym roku, mimo tego, że kwesta nie została przeprowadzona ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, wpłynęło do nas około 8 tys. wpłat. W tym roku również można dokonywać wpłat na konto. Z kolei w 2019 r. udało się zebrać ponad 57 tys. zł - mówi Józef Babiel z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, organizator wydarzenia.
Pierwsza kwesta na rzecz ratowania łomżyńskich zabytków została przeprowadzona w 1984 r.