Reklama

500 plus na każde dziecko. Nowelizacja podpisana

17/05/2019 07:15

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, zgodnie z którą prawo do świadczenia 500+ będą miały wszystkie dzieci do lat 18. Program w nowej odsłonie ma objąć 6,8 mln dzieci.

Rozszerzenie programu "Rodzina 500 plus" jest jednym z założeń tzw. nowej piątki PiS. Obecnie świadczenie przyznawane jest na drugie i kolejne dziecko, na pierwsze pieniądze wypłacane są wyłącznie po spełnieniu kryteriów dochodowych. Znowelizowana ustawa zakłada przede wszystkim likwidację progu dochodowego.

- Jeśli na koniec prezydentury będę mógł usłyszeć od polskiej rodziny, że żyje im się bezpieczniej, lepiej, żyje wygodnie, to uznam, że główny cel, który sobie postawiłem został osiągnięty. Dziękuję, że mogłem tę ustawę dziś podpisać. Dziękuję, że kolejne budżetowe trafią do polskich rodzin wychowujących dzieci - powiedział Andrzej Duda.

Reklama

Program po rozszerzeniu przysługiwać będzie na wszystkie dzieci do 18 lat, a prawo do niego będą miały również dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Wnioski o przyznanie świadczenia na nowych zasadach będzie można składać w wersji papierowej - od 1 sierpnia oraz w wersji elektronicznej - od 1 lipca bieżącego roku.  

Znowelizowana ustawa wprowadza trzymiesięczny termin na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko, liczony od dnia jego urodzenia. Świadczenie przyznane będzie wtedy z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.

Reklama

Zmiany w "500+" mają ograniczyć również biurokrację, ponieważ znika obowiązek rozstrzygania o przyznaniu świadczenia w drodze decyzji administracyjnej.

Od momentu uruchomienia programu aż do marca bieżącego roku przeznaczono na niego ok. 70 mld zł.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości