11 listopada 2011 roku Nuncjusz Apostolski Celestino Migliore poinformował, że papież Benedykt VI przyjął rezygnację biskupa Stanisława Stefanka i wyznaczył księdza Janusza Stepnowskiego nowym pasterzem diecezji łomżyńskiej. Uroczysty ingres biskupa Stepnowskiego do katedry odbył się 18 grudnia 2011 roku, czyli dokładnie 9 lat temu.
Biskup Janusz Stepnowski urodził się 11 lipca 1958 roku w pobliskiej Ostrołęce. Ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży w latach 1979 - 1985. Na początku studiów seminaryjnych został powołany - w ramach rządowych represji wobec Kościoła - do służby wojskowej na okres 6 miesięcy. Święcenia kapłańskie otrzymał 1 czerwca 1985 roku z rąk Księdza Biskupa Juliusza Paetza, po czym został skierowany na studia specjalistyczne na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu w Pamplonie (Hiszpania), które ukończył w 1989 roku, zdobywając tytuł doktora Prawa Kanonicznego. Przez 22 lata (od 1 listopada 1989 roku) pracował w Watykanie. 11 listopada 2011 roku mianowany Biskupem Łomżyńskim. Uroczysty ingres do katedry łomżyńskiej odbył się 18 grudnia 2011 roku.
Biskup Janusz Stepnowski jest siódmym biskupem łomżyńskim. Za dewizę przyjął słowa "Gratia et pax", czyli "Łaska i pokój"
Tak wyglądała uroczystość w 2011 roku: