Tylko jedna uczelnia w całym regionie- Politechnika Białostocka- może poszczycić się dobrą oceną wśród pracodawców z pięciuset największych, polskich firm. Żadna z pozostałych szkół wyższych z Łomży, Białegostoku czy Suwałk nie znalazła się w rankingu opracowanym przez tygodnik Wprost.
Metody badań w tego typu rankingach są różne- od ocen samych studentów, przez noty przyznawane infrastrukturze czy współpracy zagranicznej prowadzonej przez uczelnię, aż po sukcesy absolwentów.
Tygodnik "Wprost" do zagadnienia podszedł pragmatycznie i o ocenę poprosił 500 największych pod względem zanotowanego przychodu polskich firm. Pracodawcy mieli wskazać, absolwenta której uczelni widzieliby w swoich szeregach najchętniej.
W zestawieniu 50 uczelni wyższych, których absolwenci są najbardziej poszukiwani na rynku pracy, nie ma ani jednej szkoły z Łomży. Z całego regionu w rankingu znalazła się jedynie Politechnika Białostocka, zajmując 34. miejsce.
W innym rankingu, prowadzonym przez miesięcznik Perspektywy i Rzeczpospolitą, dwie łomżyńskie uczelnie: Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości oraz Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości im. B. Jańskiego w ubiegłym roku zostały ujęte jako jedne z najlepszych w swoich kategoriach.
PWSIiP w kategorii wyższych szkół zawodowych uplasowała się wówczas na czternastym miejscu (największą liczbę punktów zapewniła uczelni innowacyjność), WSZiP im. B. Jańskiego zajęła zaś dwunaste miejsce w Polsce w kategorii niepublicznych uczelni licencjackich (pisaliśmy o tym tu: http://www.mylomza.pl/home/lomza/item/4388-studia.html).
Czy uczelnie nadal utrzymają swoją pozycję? Wyniki tegorocznej edycji rankingu Perspektyw i Rzeczpospolitej poznamy za kilka tygodni.