Reklama

Afera wizowa na dużą skalę. 800 cudzoziemców zniknęło z kraju

20/02/2024 17:21

W ostatnich dwóch latach, dwie grupy przestępcze działające na terenie Polski, zrealizowały kompleksową operację umożliwiającą co najmniej 800 cudzoziemcom uzyskanie legalnego statusu pobytowego w kraju. Po uzyskaniu dokumentów, większość z nich opuściła nasz kraj i udała się na zachód Europy.

Podlaski Pion Prokuratury Krajowej oskarżył 35 osób o organizowanie nielegalnej migracji i legalizowanie pobytu cudzoziemców w Polsce niezgodnie z prawem. W ramach dwóch skomplikowanych śledztw, które objęły działalność dwóch zorganizowanych grup przestępczych, Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) oraz Nadwiślański Oddział Straży Granicznej (NwOSG) przeprowadziły 25 akcji, zatrzymując łącznie 65 osób.

Pod nadzorem Prokuratury Krajowej w Białymstoku, funkcjonariusze CBŚP i NwOSG szczegółowo analizowali działania dwóch grup przestępczych, które zajmowały się ułatwianiem nielegalnego pobytu cudzoziemców na terytorium RP. Śledztwo, które charakteryzowało się wysokim stopniem złożoności, doprowadziło do analizy prawie 900 tomów akt oraz setek wniosków o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, składanych w różnych urzędach wojewódzkich.

Reklama

Z ustaleń wynika, że co najmniej 800 cudzoziemców, głównie z krajów takich jak Pakistan, Syria, Algieria, Irak, Egipt, Libia, Iran czy Indie, mogło nielegalnie przebywać w Polsce. Za uzyskanie karty pobytu płacili oni od 1 000 do 20 000 złotych, co pozwoliło członkom grup przestępczych zarobić co najmniej 4 miliony złotych.

W ramach działań śledczych zabezpieczono majątek podejrzanych, w tym nieruchomości, samochody oraz środki finansowe, o łącznej wartości około 5,5 miliona złotych. Na podstawie wcześniejszych działań prokurator skierował już 23 akty oskarżenia przeciwko 30 osobom do Sądu Okręgowego w Warszawie, co oznacza, że łącznie oskarżono już 65 osób w związku z tą sprawą.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości