Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży w związku ze zbliżającym się sezonem zbioru owoców i warzyw informuje, iż prowadzi akcję informacyjną dotyczącą ich bezpieczeństwa mikrobiologicznego.
W trakcie uprawy, zbioru, magazynowania i transportu owoce i warzywa narażone są na pojawiające się zagrożenia, którym trzeba zapobiegać. Szczególnie niebezpieczne są zagrożenia mikrobiologiczne (patogenne bakterie i wirusy), gdyż owoce i warzywa często spożywane są na surowo, bez obróbki cieplnej odpowiedniej do wyeliminowania zagrożenia. Spożycie produktów zakażonych chorobotwórczymi mikroorganizmami może prowadzić do zatruć pokarmowych, a także poważnych komplikacji zdrowotnych. Główne źródła tych mikroorganizmów w owocach i warzywach to stosowane w trakcie uprawy: zanieczyszczona woda, gleba, nawozy, ścieki, a także ludzie, którzy pracując w styczności z owocami i warzywami, jednocześnie są nosicielami patogenów.
Celem uniknięcia ww. zachorowań konieczne jest zachowanie podstawowych zasad higieny na etapie zbioru, skupu, przetwarzania, dystrybucji oraz przygotowywania posiłków i spożywania surowych owoców i warzyw.
Podstawowe zalecenia zostały przedstawione w załączonych ulotkach.