Przedstawienie, które obiegło deski teatrów w Brukseli, Paryżu, Londynie, Madrycie, Tokio i Pekinie, dotarło do Łomży. Wczoraj poznański Teatr Biuro Podróży zaprezentował "Planetę Lem". Mimo dość późnej pory, spektakl zgromadził sporą rzeszę widzów zakochanych w teatrze.
Spektakl plenerowy "Planeta Lema" powstał we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, w ramach programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej 2011.
Reżyser Paweł Szkotak pełnymi garściami czerpał z twórczości Stanisława Lema.
- Przenikliwość Lema polega nie tylko na przewidywaniu wynalazków, ale na pokazaniu jak nowe technologie będą oddziaływać i zmieniać człowieka. Nasz humanoidalny potomek będzie nie tylko inaczej wyglądał, ale zmienią się też jego relacje rodzinne, społeczne. Przyspieszenie technologiczne umożliwia kreowanie i zaspokajanie potrzeb, a jednocześnie stwarza praktycznie nieograniczone możliwości kontroli i perswazji- mówi o źródle swoich inspiracji reżyser "Planety Lema".
Futurologiczne technologie, które wypełniły wczoraj wieczorem plac Starego Rynku, wzbudziły entuzjazm łomżyniaków. Teatromani ponad godzinny spektakl obejrzeli w skupieniu, a artystów nagrodzili gromkimi brawami- te powtarzały się aż trzykrotnie.