- "Jest to decyzja zła i szkodliwa. (...) Dlatego też trzeba o tej szkodliwej decyzji mówić odważnie i bez ukrywania prawdy. Należy także uczynić wszystko, aby uchwała została ponownie zmieniona, tym razem jednak w kierunku ograniczenia dostępności alkoholu. To leży w interesie wszystkich mieszkańców naszego miasta"- tak o podjętej wczoraj przez radnych uchwale, związanej ze zmniejszeniem liczby metrów dzielących punkty podawania alkoholu od tzw. miejsc chronionych mówi bp Tadeusz Bronakowski. Wojewoda Maciej Żywno zapewnia zaś, że podjęta uchwała zostanie skrupulatnie sprawdzona przez prawników.
"Decyzja łomżyńskich radnych o zmianie uchwały w sprawie zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie Łomży budzi zdziwienie, niepokój i słuszny sprzeciw"- pisze bp Tadeusz Bronakowski, Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.
W komunikacie zamieszczonym na stronie kurii, biskup przekonuje, że "rewitalizacja łomżyńskiej starówki nie dokona się przez nieustanne łagodzenie przepisów dotyczących handlu alkoholem, ale przez dobrze zaplanowane i zintegrowane działania mające na celu poprawę infrastruktury, stworzenie ciekawej oferty kulturalno-rozrywkowej, włączenie lokalnej wspólnoty do kształtowania „charakteru” tego ważnego dla nas wszystkich miejsca. Co więcej uczynienie miejskiej pijalni piwa w okolicach Katedry - najcenniejszego zabytku Łomży – wpłynie na stopniową degradację tego obszaru. W długim okresie stracą na tym nie tylko przedsiębiorcy, którzy liczą na zyski ze sprzedaży alkoholu, ale cała wspólnota miejska."
Zdaniem Przewodniczącego Zespołu Trzeźwości, radni powinni po raz kolejny pochylić się nad uchwałą- tym razem po to, by ograniczyć dostępność alkoholu.
O możliwe uchybienia prawne podjętej wczoraj uchwały dziennikarze pytali dziś wojewodę podlaskiego Macieja Żywno. Wojewoda przyznał, że na razie nie zajmował się sprawą. Rano Maciej Żywno spotkał się z biskupami łomżyńskimi: bp Januszem Stepnowskim i bp Tadeuszem Bronakowskim. Podczas spotkania, został poruszony temat podjętej wczoraj uchwały.
- Jak to zazwyczaj w takich przypadkach bywa, w ślad za tekstem uchwały przyjdą zapewne skargi na nią- przyznał Maciej Żywno podczas dzisiejszej konferencji prasowej. - Mogę stwierdzić, że uchwała zostanie sprawdzona pod względem prawnym przez zespół prawników PodlaskiegoUrzędu Wojewódzkiego. To samo powiedziałem zresztą podczas porannego spotkania z oboma biskupami- przekazał wojewoda podlaski.