Choć oficjalnie nikt o tym nie powie, szara strefa kwitnie- także w Łomży. Celnicy ruszają właśnie na kontrole targowisk w regionie. Będą szukać nielegalnie sprzedawanych papierosów i alkoholu.
Podobne patrole, ograniczone tylko do Białegostoku, celnicy prowadzili już w listopadzie ubiegłego roku. Ich działania przyniosły efekty.
- Analizy wskazują, że przeprowadzone działania przyniosły widoczne ograniczenie podaży papierosów z przemytu- przekazuje Maciej Czarnecki, rzecznik Izby Celnej w Białymstoku.
Dlatego na bazary- tym razem w całym regionie- funkcjonariusze postanowili wyruszyć jeszcze raz. Celników będzie można spotkać w miejscach, gdzie szara strefa sprzedaży papierosów i alkoholu kwitnie.
- W przypadku stwierdzenia wystąpienia nielegalnej sprzedaży np. wyrobów tytoniowych, funkcjonariusze celni będą na bieżąco reagować, zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania karnego- dodaje Czarnecki.
Zdaniem celników, ograniczenie dystrybucji używek pochodzących z przemytu ma znaczenie zdrowotne- tu wskazują chociażby na problem sprzedaży skażonego alkoholu, ale i ekonomiczne. Kiedy zniknie tańsza, szara strefa, mniejszą konkurencję będą mieć legalni sprzedawcy papierosów i alkoholu, rzetelnie opłacający podatki i akcyzę.