Co najmniej 31 urzędów centralnych potencjalnie mogłoby mieć swoją siedzibę poza stolicą - wynika z raportu „Uwarunkowania delokalizacji centralnych urzędów w Polsce”. Wśród miast, które powinny pełnić funkcje o charakterze krajowym, zalicza się też zespół Łomży i Ostrołęki.
Obecnie tylko 14 ze 107 urzędów centralnych zlokalizowanych jest poza Warszawą, ale mogłoby to zmienić się w najbliższej przyszłości. Według raportu „Uwarunkowania delokalizacji centralnych urzędów w Polsce”, przygotowanego przez ekspertów na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, co najmniej 31 urzędów centralnych potencjalnie mogłoby mieć swoją siedzibę poza Warszawą.
Głównymi beneficjentami programu deglomeracji mogą być miasta, które ponad 20 lat temu utraciły status miast wojewódzkich.
W 1998 roku, wskutek reformy samorządowej, kilkadziesiąt miast które niegdyś były stolicami województw, do dziś utraciło wiele swoich funkcji (społecznych, kulturowych, gospodarczych etc.). Deglomeracja i związana z nią delokalizacja urzędów centralnych to dla nich szansa na ich stopniowe przywrócenie, na stworzenie dodatkowych miejsc pracy i zahamowanie procesu wyjazdu młodych ludzi z mniejszych ośrodków miejskich oraz wzrost ich konkurencyjności - przekazuje resort.
Zgodnie z Koncepcją Przestrzennego Zagospodarowania Kraju, funkcje o charakterze krajowym powinny pełnić:
Z przeprowadzonej przez ekspertów analizy wynika, że należałoby do tej listy dołączyć liczące 75 tys. mieszkańców Siedlce (najmniejsze analizowane miasto) oraz zespół Łomży i Ostrołęki, które powinny być rozważane jako ośrodki regionalne.
W wyniku gruntownej analizy wybrano 31 urzędów centralnych, które potencjalnie najbardziej nadają się do zmiany siedziby ze stolicy na jedno z byłych miast wojewódzkich: Urząd Regulacji Energetyki, Centrum Projektów Polska Cyfrowa, Centralna Komisja Egzaminacyjna, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Agencja Rezerw Materiałowych, Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, Krajowy Zasób Nieruchomości, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Urząd Zamówień Publicznych, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Urząd Dozoru Technicznego, Biuro Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencja Mienia Wojskowego, Centralny Ośrodek Sportu, Polska Agencja Antydopingowa, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Państwowa Agencji Atomistyki, Biuro Nasiennictwa Leśnego, Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe w Warszawie, Główny Inspektor Farmaceutyczny, Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, Narodowe Centrum Krwi, Centrala Narodowego Fundusz Zdrowia, Komenda Główna Straży Granicznej, Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA, Szef Obrony Cywilnej Kraju.
– Do tej pory lokalizacja centralnych instytucji państwowych była prowadzona dość chaotycznie, nie wynikała z przemyślanej polityki państwa w tym zakresie. Tymczasem delokalizacja urzędów mogłaby stać się działaniem, które przyniesie szereg korzyści nie tylko miastom docelowym i jej mieszkańcom, ale także samej stolicy i całej administracji publicznej – podkreśla szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.
Obszerny raport pn. „Uwarunkowania delokalizacji centralnych urzędów w Polsce” dostępny jest na stronie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii