Odnowienie kościoła mniszek benedyktynek, prace konserwatorskie na cmentarzu, zabezpieczenie dawnego Szpitala Wojskowego i prace przy starych kamieniczkach w centrum Łomży- m. in. te zadania znalazły się na liście zakwalifikowanej do dofinansowania w ramach pieniędzy przeznaczonych na ratowanie zabytków.
Kwota przeznaczona przez radnych do wsparcia tych, którzy chcą zadbać o najcenniejsze perły łomżyńskiej architektury nie jest wysoka- to zaledwie 90 tysięcy złotych do podziału na całe miasto. Wnioski o dotacje złożyło dziewięć instytucji i wszystkie otrzymały wsparcie.
Najwyższa dotacja- 22 tys. złotych- została przyznana łomżyńskiej katedrze, do której należy też zabytkowy cmentarz przy ul. Kopernika. To właśnie tam mają w tym roku trwać prace konserwatorskie. Za przyznaną dotację odnowiona zostanie alejka i plac przed kaplicą Grobu Pańskiego.
Mniszki benedyktynki otrzymały 10 tys. złotych, a pieniądze mają pokryć koszt odnowienie elewacji kościoła przy ul. Dwornej. Dofinansowanie w takiej samej wysokości dostało też Zgromadzenie Sióstr Służek NMP, które planuje wyremontować swój dom przy ul. Woj. Polskiego.
Bursa katolicka otrzyma 10 tys. złotych na remont dachu, a katolickie gimnazjum im. kard. Wyszyńskiego taką samą kwotę będzie mogło wydać na prace remontowo- konserwatorskie.
28 tys. złotych zostało też rozdzielone pomiędzy prywatnych właścicieli zabytków architektury. Pieniądze zostaną wydane m. in. na zamontowanie instalacji przeciwwłamaniowej i przeciwpożarowej w dawnym Szpitalu Wojskowym, remont kamienicy przy ul. Dwornej 3 i Woj. Polskiego 23.