Ponad 9 tysięcy uczniów z Łomży kończy rok szkolny 2019/2020. To dzień szczególny, chociaż tym razem wszystko odbywa się skromnie. Szkoły nie mogą organizować tradycyjnych, uroczystych akademii.
Przepisy prawa nie określają formy i trybu wręczania uczniom szkolnych świadectw. To od dyrektorów szkół zależało, czy uczniowie mogli odebrać je dzisiaj, czy dopiero po wakacjach. W wielu placówkach poszczególne klasy umawiane były na konkretne godziny, aby uniknąć grupowania się młodzieży w jednym miejscu. Zabrakło tym samym wspólnych podziękowań i pożegnań, do których wszyscy byli przyzwyczajeni.
Reżim sanitarny zmienił jednak nie tylko końcówkę czerwca. Aby ograniczyć niebezpieczeństwo związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, w połowie marca zawieszono tradycyjne zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. To niecodzienne rozwiązanie było dużym wyzwaniem dla dyrektorów, nauczycieli, personelu, uczniów i ich rodziców. Podobnie jak rok szkolny 2019/2020, również tegoroczne wakacje będą różnić się od tych, które znamy.
Wyrazy szacunku i podziękowania przekazał dziś dyrekcji, nauczycielom, rodzicom i uczniom prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.
Dzień zakończenia roku szkolnego zawsze jest szczególny dla wszystkich placówek oświatowych. W tym roku będzie on wyjątkowy ze względu na trwającą epidemię COVID-19. Z tego też względu zabraknie tradycyjnej pożegnalnej uroczystości, podczas której w każdej szkole odbywają się apele, wręczane są nagrody i dyplomy, uczniowie dziękują swoim nauczycielom za wkład wniesiony w ich naukę i wychowanie, a pedagodzy gratulują swoim podopiecznym postępów i osiągniętych wyników.
Również przyłączam się do tych gratulacji, życząc wszystkim Uczniom, aby te dwa miesiące letniego wypoczynku były ciekawe i inspirujące, ale przede wszystkim – bezpieczne, przeżyte z rozwagą i wyobraźnią.
Wszystkim Rodzicom dziękuję za aktywne angażowanie się w sprawy łomżyńskich szkół. To wsparcie ma niezwykłe znaczenie nie tylko dla wyników nauczania, ale też dla atmosfery środowiska szkolnego, w którym kształtują się Wasze dzieci.
Wyrazy uznania za trud i wysiłek włożony w nauczanie oraz wychowanie dzieci i młodzieży składam Dyrektorom, Nauczycielom, Wychowawcom, wszystkim Pracownikom oświaty. Dziękuję za czas efektywnej i rzetelnej realizacji zadań, za zaangażowanie w podejmowaniu cennych inicjatyw i twórcze działanie w różnorodnych obszarach edukacji. Wszystkim Państwu życzę bezpiecznych i słonecznych wakacji oraz wspaniałego wypoczynku, który we wrześniu pozwoli wrócić z energią i siłą do podjęcia nowych wyzwań edukacyjnych.

fot. Zakończenie roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 1 w Łomży