Reklama

Coraz goręcej. Na upał raczej gorąca herbata niż zimne piwo- FOTO

29/07/2013 12:02

Słupki rtęci już o godz. 12.00 przekroczyły 30 st. C w cieniu, a po południu temperatura może wzrosnąć nawet do 36 kresek. W taki upał wbrew pozorom to nie lody czy zimne piwo (choć jego zwolenników nie brakuje) ochłodzi nas najlepiej, ale chłodna kąpiel lub... gorąca herbata!

W tak gorące dni kawa, alkohol i zimne napoje to kiepskie pomysły- przekonują lekarze.

Kawa działa moczopędnie, pozbawiając nas cennej w czasie upału wody, a na dodatek wypłukuje magnez.

Zimne napoje i lody sztucznie schładzają organizm, dając jedynie chwilową ulgę od gorąca. Po kilku minutach ciepłota ciała wyrównuje się, a my jeszcze intensywniej odczuwamy wysoką temperaturę.

Na 30 stopni w cieniu dobrze nie działa też- wbrew przekonaniom części mieszkańców Łomży- chłodne piwo. Alkohol obniża ciśnienie krwi, co w połączeniu z intensywnym słońcem i upałem może doprowadzić nawet do omdlenia.

Reklama

Idealnie sprawdzą się za to gorące napoje- to zwyczaj przeniesiony z krajów arabskich. Organizm dobrze nawodni gorąca herbata z solą, która uzupełni wypłukiwane wraz z potem elektrolity.

Sprawdzą się też chłodne kąpiele. O ich skuteczności nie trzeba nikogo przekonywać- miejska plaża od wczesnego rana tętni dziś życiem, a na trawie trudno znaleźć choćby skrawek wolnego miejsca na rozłożenie ręcznika.

Mimo upału, jeszcze ok. godz. 12.00 pustkami świecił za to odkryty basen przy ul. Konstytucji 3 Maja. Najmłodsi mieszkańcy okolicznych bloków upodobali sobie za to schładzanie ciała w fontannie na skate parku.

Reklama

Wysokie temperatury towarzyszyć nam będą jeszcze przez kilka najbliższych dni. Jedynie w środę zrobi się nieco chłodniej- termometry pokażą ok. 23 kreski. W kolejną niedzielę znów możemy spodziewać się 30 stopni ciepła i słońca przez większą część dnia.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości