Choć z powołaniem do wojska od kilku lat cały proces nie ma nic wspólnego, lekarzom i wojskowym pokazać się trzeba. W Łomży rusza kwalifikacja wojskowa, która w tym roku obejmuje ponad pół tysiąca osób.
W tym roku do stawienia się przed komisją zobowiązani są mężczyźni urodzeni w 1995 roku. Kwalifikacji wojskowej podlegają też nieco starsi, urodzeni między 1990 a 1994 rokiem, którym do tej pory przeszkodziły względy osobiste.
Po raz kolejny przed komisją muszą też stanąć panie (urodzone w latach 1990- 1995) posiadające przydatne wykształcenie- np. psycholożki i pielęgniarki, a także osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej.
Choć kwalifikacja jest obowiązkowa, z odbywaniem służby nie ma nic wspólnego. Osoby, w stosunku do których orzeczona zostanie kategoria zdolności do czynnej służby wojskowej, zostaną z urzędu, po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej, przeniesione do rezerwy.
- Nieotrzymanie wezwania nie zwalnia osoby podlegającej stawiennictwu do kwalifikacji wojskowej od obowiązku stawienia się- ostrzega w wydanym obwieszczeniu wojewoda podlaski Maciej Żywno.
W Łomży kwalifikacja wojskowa potrwa od 10. marca do 7. kwietnia. Komisja tradycyjnie pracować będzie w siedzibie Miejskiego Domu Kultury- Domu Środowisk Twórczych przy ul. Woj. Polskiego. W tym roku wezwaniu do kwalifikacji wojskowej w Łomży podlega ok. 570 osób.