3 maja, mimo że przypada w tym roku w piątek, wierni katoliccy mogą spożywać pokarmy mięsne. Jest to możliwe dzięki wyjątkowi, jakim jest uroczystość Matki Bożej Królowej Polski. W dniu tym zgodnie z prawem kościelnym zniesiony jest obowiązek postu.
Obchodzimy dziś dwie ważne uroczystości: państwowe oraz kościelne. Pierwszą z nich jest Święto Narodowe Trzeciego Maja będące symbolem reform i dążeń niepodległościowych. Święto te jest niezwykle istotnym elementem polskiej tożsamości narodowej i historii.
Drugim powodem do świętowania jest natomiast uroczystość Matki Bożej Królowej Polski. Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza - powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Święto wyraża wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi. Jej kult jako Królowej Polski jest bardzo stary. Przykładem może być "Bogurodzica", najstarsza polska pieśń religijna, która przez wieki pełniła rolę narodowego hymnu.
Jak podaje 1251 Kodeks prawa kanonicznego: „Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa”.