Do Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży przyjechali kolejni przedstawiciele zagranicznej uczelni – tym razem aż z Kirgistanu. Spotkanie to miało na celu omówienie możliwych form współpracy pomiędzy naszą lokalną uczelnią, a tą z odległego Narynu.
Spotkanie władz Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych (MANS) w Łomży z przedstawicielami Uniwersytetu w Narynie odbyło się w środę 9 października. Nie było ono pierwszą formą kontaktu pomiędzy uczelniami, gdyż już w styczniu br. podpisały one umowę o współpracy, która właśnie zaczyna przybierać realne oblicze – i to na dwóch płaszczyznach – fizycznej i praktycznej.
W skład delegacji z Kirgistanu weszli rektor, prorektor, pracownicy naukowi, a także studenci. Z wizytą w Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych pojawiła się także dyrektorka technikum, funkcjonującego przy uniwersytecie, co w sposób wymierny przełoży się na wachlarz i tak już szeroko zakrojonych form współpracy pomiędzy uczelniami.
- Znaleźliśmy wiele wspólnych obszarów pracy, nie tylko na poziomie uczelni, ale także właśnie na poziomie szkół średnich, czy szkół ponadpodstawowych. Chcemy prowadzić zajęcia dla studentów i uczniów wzajemnie przez naukowców i z Kirgistanu i z Polski. Chcemy rozwijać współpracę w ramach programu Erasmus+. Kolejnym krokiem będzie podpisanie już umowy dwustronnej w ramach programu Erasmus+, ale także chcemy rozpocząć wspólne badania naukowe – wyjaśniał dr inż. Ireneusz Żuchowski, rektor MANS.
Zadowolenia z rozpoczęcia współpracy pomiędzy łomżyńską uczelnią a uniwersytetem z Kirgistanu nie krył także rektor z Narynu, który wielokrotnie podkreślał ogrom pozytywnych efektów jakimi kooperacja ta zaowocuje. Odnosił się on przede wszystkim do wymiany studenckiej, dającej młodym ludziom szansę na zdobycie nowych doświadczeń, a także wymiany kadry w celu dzielenia się dobrymi praktykami. Rektor z Kirgistanu upatruje również szanse na rozwój obu uczelni w możliwości wspólnej realizacji różnego rodzaju projektów.
Zarówno władze Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży, jak i Uniwersytetu Państwowego w Narynie w rozpoczęciu współpracy pomiędzy uczelniami upatrują szansę na rozwój nie tylko ich uczelni, ale także miejscowości, w których się znajdują, a nawet krajów.