Reklama

Digitalizacja archiwum fotograficznego Muzeum Północno-Mazowieckiego

04/02/2026 13:57

Muzeum Północno-Mazowieckie rozpoczęło digitalizację zbiorów fotograficznych. Dzięki środkom pozyskanym z KPO zostanie zdigitalizowanych, opracowanych i zabezpieczonych 1500 najcenniejszych negatywów z lat 1950-1980. – Negatywy te znajdują się w stanie wymagającym pilnej interwencji – są pocięte, włożone do albumów, często nieopisane i niezidentyfikowane - mówi dyrektor Paulina Bronowicz-Chojak. – Część z nich może bezpowrotnie utracić wartość informacyjną, jeśli nie zostanie zdigitalizowana i zarchiwizowana w sposób profesjonalny.

Łomżyńskie muzeum pozyskało środki z Krajowego Planu Odbudowy w ramach projektu „Digitalizacja archiwum fotograficznego Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży – część I”. Kwota dofinansowania wynosi 73.240 zł, zaś całkowita wartość zadania to 105.350,01 zł.

W pierwszym etapie spośród ponad 60 tys. negatywów, znajdujących się w zbiorach Działu Fotografii wybrano 1500 tych najcenniejszych, dokumentujących życie społeczne i kulturalne Łomży, Nowogrodu i wielu innych okolicznych miejscowości, w tym lokalne obrzędy i zwyczaje oraz wydarzenia państwowe i religijne. Po zeskanowaniu w najwyższej jakości, przewidzianej dla archiwów cyfrowych, fotografie zostaną poddane profesjonalnej korekcie graficznej, do czego zostanie wykorzystane specjalistyczne oprogramowanie. Kolejnym etapem będzie sporządzenie opisów zdjęć, w oparciu o analizę historyczną i konsultacje z ekspertami oraz wprowadzenie słów kluczowych w celu ułatwienia wyszukiwania tematycznego. Do ich wstępnej analizy i tagowania oraz generowania szkicowych opisów zostanie wykorzystana sztuczna inteligencja, co będzie punktem wyjścia do dalszej pracy przy sporządzaniu ostatecznych, szczegółowych opisów. Finałem będzie umieszczenie zdjęć w postaci cyfrowej na serwerze, z możliwością dostępu dla pracowników muzeum, a w dalszym etapie również dla odbiorców publicznych.

Reklama

Stworzenie z wykorzystaniem narzędzi AI do opisu i klasyfikacji bazy zdigitalizowanych zbiorów fotograficznych umożliwi Muzeum Północno-Mazowieckiemu prowadzenie działań hybrydowych i zdalnych, również w czasie kryzysów, takich, jak np. pandemia. Do tego projekt ma również bardzo duży potencjał nie tylko w kontekście digitalizacji reszty muzealnych zbiorów fotograficznych, ale też wykorzystywaniu zdjęć już zdigitalizowanych w działaniach edukacyjnych i popularyzatorskich oraz w pracach badawczych.

Realizacja przedsięwzięcia „Digitalizacja archiwum fotograficznego Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży – część I” umożliwi nam ocalenie unikalnych materiałów dokumentujących przeszłość regionu i udostępnienie ich mieszkańcom, edukatorom i instytucjom – podkreśla dyrektor Paulina Bronowicz-Chojak. – Poprzez szkolenia z zakresu digitalizacji, pracy z archiwami cyfrowymi i narzędziami AI, projekt rozwija też kompetencje cyfrowe zespołu muzeum, wspierając trwały wzrost kwalifikacji w sektorze kultury. Niezwykle ważne jest również to, że stworzenie systemu możliwego do rozwijania w kolejnych edycjach zwiększa innowacyjność i transfer wiedzy między kulturą, edukacją i technologią. Kolejnym istotnym dla nas aspektem jest również to, że projekt realizowany poza głównymi ośrodkami kultury wzmacnia tożsamość lokalną, promuje otwartość na różnorodność kulturową oraz aktywizuje społeczność regionu.

Reklama

 

Źródło: Mat. nadesłany Aktualizacja: 04/02/2026 14:09
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości