Cała Łomża go znała. Przez kilkadziesiąt lat przemierzał ulice tego miasta, niosąc ze sobą największy Skarb, Jezusa Eucharystycznego, na Którego czekało wielu chorych. Przedtem przez kilka lat był kapelanem Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. To żywotny senior nie tylko klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów w Łomży, ale również całej Prowincji Warszawskiej, ojciec Zbigniew Konopka.
Urodził się 1 lutego 1925 r. w Giełczynie koło Łomży z rodziców: Jana i Agnieszki (z d. Brokowska). Po ukończeniu matury w Liceum Ogólnokształcącym w Łomży jako 21-letni młodzieniec zgłosił się do zakonu kapucyńskiego, gdzie w 1946 r. rozpoczął nowicjat, zaś 15 sierpnia 1951 r. złożył profesję wie-czystą. Święcenia kapłańskie przyjął w uroczystość Św. Franciszka z Asyżu 1953 r., w dniu swego Patrona od Chrztu św. Następnie studiował na KUL-u uzyskując mgr lic. Filozofii. Wkrótce podjął się wykładów z dziedziny filozofii w kapucyńskim Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży.
W początkach 1972 r. jako pierwszy z braci prowincji warszawskiej udał się na misje do Gwatemali. Choć zdrowie nie pozwalało na jego dłuższą działalność misyjną, to jednak znalazł swoich następców, współbraci z naszej Prowincji, którzy do dziś ofiarnie pracują na tamtych terenach.
Po powrocie z Gwatemali do końca swoich dni stał się gorliwym apostołem chorych i należy spodziewać się, że wraz z podobnymi sobie, usłyszał już słowa samego Mistrza, któremu służył w chorych: „Pójdźcie błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata..." (Mat. 25,31-46).
o. Jan Bońkowski
Fragmenty filmu pt. " 250 lat Kapucynów w Łomży" poświęcone śp. o. Zbigniewowi Konopce