Minister Nauki, w dniu 20 grudnia 2024 r. powołał 50 członków komisji dyscyplinarnej przy ministrze właściwym do spraw szkolnictwa wyższego i nauki na nową kadencję, tj. od dnia 1 stycznia 2025 r. do dnia 31 grudnia 2028 r.m Tego rodzaju komisje mają na celu rozpatrywanie spraw dyscyplinarnych dotyczących pracowników uczelni, w tym nauczycieli akademickich. Jednym z członków została dr Ewa Jakubiak, Prodziekan Wydziału Prawa i Administracji Akademii Łomżyńskiej.
Minister powołał członków komisji dyscyplinarnej spośród nauczycieli akademickich reprezentujących wszystkie dziedziny nauki lub sztuki i posiadających co najmniej stopień doktora.
Ewa Jakubiak- doktor w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie (Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego). Absolwentka studiów podyplomowych: Przygotowanie pedagogiczne (Wyższa Szkoła Komunikacji, Politologii i Stosunków Międzynarodowych w Warszawie), Mediator i Kurator Sądowy (Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Ostrołęce), Pedagogika resocjalizacyjna (Wyższa Szkoła Komunikacji, Politologii i Stosunków Międzynarodowych w Warszawie). Ukończone studia magisterskie na kierunku Bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe (Wyższa Szkoła Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki w Warszawie). W latach 2020-2022 Koordynator praktyk zawodowych na kierunku Administracja. Opiekun Koła studenckiego Administratywistów. Opiekun Samorządu Studenckiego Akademii Łomżyńskiej. Członek Rady Uczelni Akademii Łomżyńskiej. Mediator sądowy wpisany na listę stałych mediatorów w Sądzie Okręgowym w Łomży. Recenzent w czasopismach: „National Security Studies”, „Roczniki Nauk Społecznych” oraz „International Journal of Law and Management”. Uczestniczka Międzynarodowych Konferencji Naukowych w Polsce i zagranicą.