Reklama

Dyrektor Teatru Lalki i Aktora: Większego Festiwalu już nie zrobimy!

04/06/2012 11:41

Dziewięć teatrów zagranicznych (m.in. z Nowej Zelandii, Serbii, Hiszpanii, Rosji, Iranu i Czech) i pięć polskich zaprezentuje się podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Walizka". Festiwal odbędzie się już po raz 25., a zainteresowanie nim, jak przyznaje Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży, przeszło w tym roku najśmielsze oczekiwania. Imprezę popsuć może jedynie... Euro 2012 lub remont Starego Rynku, bo miejsca zastępczego na widowiska plenerowe po prostu w Łomży nie ma.

- Zgłosiło się do nas ponad sto grup teatralnych, które chciały wystąpić na Festiwalu. Kwalifikację przeprowadzała pięcioosobowa Rada Programowa, ostatecznie zakwalifikowaliśmy czternaście teatrów, które zaprezentują się na XXV Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Walizka"- mówił podczas konferencji prasowej Jarosław Antoniuk, dyrektor łomżyńskiego TLiA. - To rekordowa ilość- przyznał, dodając, że honorarium dla teatrów jest symboliczne, wynosi 4 tys. złotych, podczas gdy na samą podróż np. z Nowej Zelandii trzeba wydać znacznie więcej.

Święto miłośników teatru rozpocznie się 13. czerwca. Tego dnia wystąpi Olsztyński Teatr Lalek ze spektaklem "Na Arce o ósmej" i Białostocki Teatr Lalek ze sztuką "Lis".

Reklama

Wieczorem na Starym Rynku będzie można zaś zobaczyć Teatr Biuro Podróży z Poznania, który wystawi "Planetę Lem".

Tego dnia otwarte zostaną też dwie wystawy towarzyszące Walizce- w Galerii pod Arkadami zaprezentowane zostaną pamiątki zgromadzone przez 25 lat istnienia Festiwalu, a w foyer Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich przy ul. Sadowej staną Anioły Grzegorza Kwiecińskiego.

Drugi dzień Festiwalu to przede wszystkim występy teatrów zagranicznych. Prawdziwą niespodziankę o godz. 20.30 na Starym Rynku sprawi zaś zespół ČAČI VORBA, dając koncert i przyznając nagrody.

Reklama

- Prosimy widzów, by na tę imprezę wybrali się z walizką: dużą, małą- jaką kto ma. Może niektórzy będą mieli okazję napełnić je podczas spektaklu?- uśmiecha się Jarosław Antoniuk.

Wart zobaczenia będzie też "Putin na nartach" w wykonaniu czeskiego teatru LÍŠEŇ. Spektakl odbędzie się w piątek, 15. czerwca o godz. 20.00 na dziedzińcu Muzeum Północno- Mazowieckiego, w rozstawionym namiocie wojskowym.

Z okazju jubileuszu Walizki niespodziankę przygotował też Teatr Snów z Gdańska, który 16. czerwca wystąpi z happeningiem ulicznym "Pielgrzymka". Spektakl w Łomży będzie miał swoją premierę- rozpocznie się o godz. 14.00 na Starym Rynku.

Reklama

Zwycięzców tegorocznego Festiwalu poznamy zaś w sobotę wieczorem.

- Pula nagród dla zwycięzców nie jest duża, ale są to nagrody prestiżowe, cenione przez zespoły teatralne. Jedną z nich będzie wybrany Anioł Grzegorza Kwiecińskiego- mówił dyrektor TLiA.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Walizka", organizowany przez łomżyński TLiA, to jedna z najstarszych i największych tego typu imprez w kraju. Walizka jest rówieśniczką festiwalu lalkarskiego w Bielsku- Białej, wiekiem ustępuje zaś jedynie Festiwalowi Teatrów Lalkowych w Opolu.

Reklama

Dyrektor Antoniuk podkreślał, że rozmach XXV Festiwalu osiągnął już "maksymalny pułap możliwy w Łomży". Budżet "Walizki" to trochę ponad 200 tys. złotych. Cenioną w kraju i poza granicami imprezę może popsuć jedynie... Euro lub remont Starego Rynku.

- Koledzy- dyrektorzy teatrów np. w Warszawie żalą się, że widzowie zwracają bilety, bo wybierają się oglądać mecze. Mam nadzieję, że naszemu Festiwalowi to nie grozi- mówił z uśmiechem Jarosław Antoniuk.

Dyrektor przyznał też, że nawet jeśli do czasu "Walizki" Stary Rynek zostanie rozkopany, innego miejsca na zorganizowanie widowiska plenerowego w Łomży nie ma.

Reklama

MPGKiM zobowiązał się jednak przerwać prace remontowe Starówki na czas trwania Festiwalu.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości