Reklama

Dyrektorzy muzeum i szpitala odchodzą. Co dalej z zarządzaniem instytucjami?

26/11/2024 17:42

Na stronie Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku pojawiła się uchwała Zarządu Województwa Podlaskiego dotycząca odwołania Juliusza Jakimowicza, dyrektora Muzeum – Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie. Z dniem 31 grudnia 2024 roku stanowisko to zostanie zwolnione na prośbę dyrektora. Podobną decyzję podjął w ubiegłym tygodniu Jarosław Pokoleńczuk, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. Obaj zostali powołani na swoje stanowiska jeszcze przez poprzedni zarząd województwa.

Juliusz Jakimowicz kończy swoją kadencję po ponad dwóch latach kierowania Skansenem Kurpiowskim. Jak wyznaje naszemu portalowi, odchodzi na własną prośbę, z przyczyn osobistych. Jakimowicz podkreślił, że czas jego pracy był okresem intensywnego rozwoju placówki.

– Dziękuję moim pracownikom za sumienną pracę i zaangażowanie. Słowa podziękowań kieruję również do Rady naszego Muzeum oraz wszystkich osób i instytucji, z którymi współpracowałem na rzecz promocji i rozwoju  Skansenu Kurpiowskiego i kultury kurpiowskiej. Bardzo cenna była współpraca z Miastem i gminą Nowogród oraz miejscowym ośrodkiem kultury. Stworzyło to możliwości otwarcia Skansenu na lokalną społeczność. Szczególne słowa podziękowania należą się samorządowi województwa. Przypomnę, że Uchwała Sejmiku Województwa o przejęciu Muzeum w Nowogrodzie od samorządu Łomży przyjęta została przez radnych jednogłośnie. Wszystkie znaczące muzea na wolnym powietrzu są w gestii urzędów marszałkowskich. Przez minione 2 lata i 7 miesięcy udało się obudzić Skansen Kurpiowski, frekwencja znacznie już przewyższa tę z okresu przed pandemią i w tym roku zbliży się do 30 tysięcy zwiedzających. Tysiące osób skorzystało też z przygotowanej oferty warsztatów edukacyjnych – stwierdził Jakimowicz, jednocześnie wyrażając nadzieję, że nowa dyrekcja będzie kontynuować te działania.

Reklama

Jarosław Pokoleńczuk, pełniący funkcję dyrektora szpitala od 2020 roku, złożył rezygnację ze względów zdrowotnych. Tymczasowo jego obowiązki przejęła dr Anita Świętochowska, zastępca ds. lecznictwa. Pokoleńczuk, podobnie jak Jakimowicz, został powołany na swoje stanowisko w trakcie kadencji poprzedniego zarządu województwa.

Ostatnie tygodnie ich kadencji przyniosły dyrektorom uznanie w postaci nagród finansowych przyznanych przez władze województwa. Juliusz Jakimowicz otrzymał roczną nagrodę w wysokości 15 tys. zł brutto, a Jarosław Pokoleńczuk został uhonorowany jubileuszowo za 30 lat pracy, otrzymując równowartość 150% miesięcznego wynagrodzenia.

Reklama

Jak zapowiedział członek Zarządu Województwa Podlaskiego Jacek Piorunek, w przypadku szpitala jeszcze w grudniu ogłoszony zostanie konkurs na nowego dyrektora. Jeśli chodzi o zarządzanie Skansenem Kurpiowskim, możliwe jest tymczasowe powołanie osoby pełniącej obowiązki dyrektora na okres maksymalnie 10 miesięcy.

Obie rezygnacje to nie tylko zmiana personalna. Szczególnie w przypadku nowogrodzkiego skansenu ważne będzie zachowanie dotychczasowego tempa rozwoju zainicjowanego przed Jakimowicza.

- Mijający rok upłynął pod znakiem inwestycji i remontów obiektów zabytkowych. Z dotacji celowej zbudowaliśmy nową sieć elektroenergetyczną. Stare instalacje pochodziły w większości z lat 70.  XX wieku. W przyszłym roku planowany jest drugi etap budowy instalacji elektrycznej. Poza tym wymiana strzech, gontów i inne prace przy zabytkowych obiektach drewnianej architektury kurpiowskiej. Udało się też zainicjować pewne ciekawe wydarzenia. Zrobiliśmy I Noc Muzeów, I Kurpiowski Jarmark Rękodzieła i Staroci, pierwszą od lat nową wystawę, która prezentuje prace rzeźbiarza Konstantego Chojnowskiego itd. Skansen Kurpiowski, to piękne muzeum i miejsce z dużym potencjałem czego przykładem jest choćby serial historyczny TVP "Dewajtis", którego dużą część kręcono w Muzeum w Nowogrodzie - wyznaje Juliusz Jakimowicz. Skansen Kurpiowski to dzieło życia Adama Chętnika. Jest drugim pod względem wieku muzeum na wolnym powietrzu w Polsce i chyba najpiękniej położonym. To tutaj jest prawdziwe miejsce kurpiowskiej mocy - kończy dyrektor.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości