Reklama

Dziś beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego

12/09/2021 08:30

​​​​​​​- To tutaj, w Łomży kształtowało się moje powołanie kapłańskie. I to nigdzie indziej, tylko w tej katedrze - powiedział kiedyś kard. Wyszyński, który dziś (12.09) zostanie beatyfikowany w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie-Wilanowie.

Ta data bez wątpienia zapisze się w historii naszego kraju. Wydarzenie uczci także miasto Łomża, wspierając finansowo wykonanie tablicy pamiątkowej poświęconej kardynałowi Wyszyńskiemu, która umieszczona zostanie na budynku przy ul. Sadowej 2. Jej odsłonięcie planowane jest na 19 września. Wykonanie, oprócz miasta Łomża współfinansują: mieszkańcy oraz Diecezja Łomżyńska.

W mieście pojawiły się również flagi upamiętniające zbliżające się wydarzenie. Ozdabiają one ulice Wyszyńskiego, główne aleje Parku Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma oraz ulice: Stary Rynek, Giełczyńską, Sadową i Sienkiewicza.

Reklama

- To bardzo ważne, abyśmy w naszej miejskiej, publicznej przestrzeni mieli miejsca poświęcone ważnym postaciom. Kardynał Stefan Wyszyński był wielkim patriotą, przywódcą duchowym i autorytetem moralnym, a poprzez tę tablicę, chcemy uczcić jego beatyfikację w mieście – mówi prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.


Kardynał Stefan Wyszyński jest mocno związany z Ziemią Łomżyńską. Urodził się w Zuzeli nad Bugiem  3 sierpnia 1901 r. jako drugie dziecko Stanisława i Julianny Wyszyńskich. W 1910 roku rodzina przeniosła się do Andrzejewa, gdzie zmarła matka. W czasie I wojny światowej Stefan Wyszyński uczęszczał do Prywatnej Siedmioklasowej Szkoły Handlowej Męskiej w Łomży im. Piotra Skargi. Tu po raz pierwszy zetknął się z harcerstwem, należąc do pierwszej drużyny.

Reklama

Podczas sesji naukowej z okazji 50-lecia diecezji łomżyńskiej (1975 r.) powiedział:

„Jestem dzieckiem tej diecezji, urodzonym w Zuzeli, która ongiś należała do diecezji płockiej. Chłopięce lata spędziłem na terenie parafii Andrzejewo, gdzie jest pochowana moja matka. Lata szkolne, częściowo przynajmniej, w okresie pierwszej okupacji niemieckiej, spędziłem w gimnazjum łomżyńskim. Jako uczeń miałem obowiązek być w tej Katedrze bardzo często. Wymagał tego mój wychowawca profesor Kazimierz Kęsicki. Prowadząc internat dla kilkunastu chłopców przy ulicy Krzywe Koło, codziennie w Adwencie wcześniej nas budził, abyśmy, zanim pójdziemy do szkoły, byli na roratach”.

Reklama

5 kwietnia 1970 r., podczas konsekracji biskupa Mikołaja Sasinowskiego w łomżyńskiej katedrze zwrócił się do wiernych:

Dzieci Boże! Zawsze, gdy jestem w Łomży, do radości wspólnych dołączają się osobiste… Właśnie tutaj, w tym kościele, wypraszałem sobie powołanie kapłańskie. Tak było, ale nie tak blisko ołtarza. Jako uczniak gimnazjum łomżyńskiego, przeniesiony w czasie wojny z gimnazjum warszawskiego, do którego nie mogłem dotrzeć, przez dwa lata modliłem się tutaj. Bo mój wychowawca mnie i moich kolegów, spośród których obecni są tutaj niektórzy kapłani, wypędzał rano na mszę świętą, zwłaszcza na roraty. Tam, w tamtym kącie zazwyczaj się zatrzymywałem i tam się modliłem. Istotnie, modliłem się o powołanie kapłańskie, z którym bardzo się ukrywałem. Nikomu o tym nie mówiłem, aż do ostatniej chwili”.

Reklama

Kardynał Wyszyński powracał do Łomży m.in. 18 września 1959 r. na zakończenie peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji łomżyńskiej. Był również obecny podczas uroczystości milenijnych 6-7 sierpnia 1966 r. i 28 sierpnia 1969, na pogrzebie biskupa Czesława Falkowskiego. W 1975 r. w Katedrze Łomżyńskiej Kardynał wypowiedział ważne dla mieszkańców naszego miasta słowa:

 „Nazwano mnie tutaj Łomżyniakiem. Bardzo Wam dziękuję, Drodzy moi, żeście się mnie nie wyrzekli, pomimo, że drogi moje prowadzą mnie po całej Polsce. Ale jestem Łomżyniakiem z krwi i kości, i nim pozostanę.”

Reklama

Prymas Wyszyński zmarł po ciężkiej chorobie 28 maja 1981 r. w Warszawie. Kościół Łomżyński określa go mianem „Syna Ziemi Łomżyńskiej”.


Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej odbędzie się w niedzielę 12 września o godz. 12:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. 

Źródło: 600lomza/mylomza; fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości